خبر و دیدگاه

یا سخن دانسته گو ای مرد عاقل یا خموش

 

هفته گذشته محمد اشرف غنی رئیس جمهور در همایشی که زیر نام گفتمان تاریخ، فرهنگ و هویت ملی که در ارگ ریاست جمهور برگزار شده بود.

امیر تیمور گورکانی شخصیت شهیر و با اعتبار را با لقب “تیمور لنگ” یاد کرده بود تعداد زیادی از چهر‌ه‌های ترک‌تبار افغانستان و حزب جنبش ملی اسلامی به رهبری جنرال عبدالرشید دوستم این سخنان را اهانت‌ آمیز خوانده ‌اند. در همان نشست  آقای اشرف غنی به نقل از عبدالمجید خان زابلی، یکی از چهره‌های شناخته شده افغانستان گفته است سیستم آبیاری افغانستان مرکزی و غزنی را سلطان علاءالدین جهانسوز از میان برد، سیستم آبیاری شمال و شمال‌شرق را چنگیزخان نابود کرد و سیستم آبیاری سیستان، هلمند و فراه را تیمور لنگ ویران کرد. 

با در نظر داشت عکس العمل ها آقای غنی مجبور شد غیر مستقیم از سخنان را که علیه تیمور گورکانی به زبان آورده بود عذر خواهی کند من از شخص رئیس جمهور گله ای ندارم که چرا چنین گفته و چنین نگفته هیچ رئیس جمهور نمی تواند جامع الکمالات باشد هم دین بداند هم دنیا، هم متخصص فرهنگی باشد هم اقتصادی هم نظامی هم اجتماعی هم امنیتی و ده ها تخصص دیگر. گله ای من از مشاوران رئیس جمهور که نام خدا تعداد شان به در جن ها می رسد است، همه میدانند رئیس جمهور صد ها مشاور ها دارد  

 مشاوران، دینی اجتماعی، سیاسی ، فرهنگی، نظامی غیره و غیره آیا این مشاورین تنها وظیفه شان معاش گرفتن است نخیر باید قبل از سخنرانی رئیس جمهور متن سخنرانی آن توسط  مشاور یا مشاورین مربوط ترتیب شود تا بعد از سخنرانی ضرورت و عذر خواهی نشود نه کسی عصبانی گردد و نه کسی خجالت بکشد طی اضافه تر از پنج سال گذشته همه شاهید ایم که در مسایل دینی جناب رئیس جمهور اشتباهات زیادی داشته چرا مشاورین دینی با رئیس جمهور مشاوره درست نمی دهند. هدف شان چیست که آیا رئیس جمهور توهین شود یا رئیس جمهور با هیچ کس مشورت نمی کند، مشوره کردن یک امر دینی و انسانی است.   

مشاورین اجتماعی و فرهنگی و تاریخی رئیس جمهور روی سخنم با شماست، شما باید باور داشته باشید که امیر تیمور گورکانی از طایفه ترکان مغولی و پایه‌گذار امپراتوری تیموری بوده شخصیت متدین مسلمان که در بیشتر سرزمین‌های آسیای مرکزی و غربی از 1370 تا 1507 میلادی حکمرانی کرده است.

 

از سوی دیگر آقای غنی رئیس جمهور در این نشست گفته است سیستم آبیاری افغانستان مرکزی و غزنی را علاوالدین جهان‌سوز از بین برد، سیستم آبیاری شمال و شمال‌شرق را چنگیزخان از بین برد و سیستم آبیاری سیستان، هلمند و فراه را تیمور لنگ نابود کرد. چرا این مشاورین معاش بگیر به جناب رئیس جمهور نگفته اند که آقای رئیس جمهور در زمان حاکمیت امیر تیمور گورکانی سلطان علاوالدین غوری و چنگیزخان سیستم آبیاری وجود نداشت مردم از دریا ها و کاریز ها استفاده میکردند وقتیکه سیستم آبیاری وجود نداشته باشد این شاهان نام دار سیستم آبیاری که هرگز وجود نداشته کجای آنرا خراب کرده اند اگر در خانه کس است یک حرف بس است .

جناب آقای غنی رئیس جمهور زادگاه من ولایت غور است من بتاریخ شاهان دلیر و خدا پرست غور افتخار میکنم در شهر فیروز کوه مرکز ولایت غور لیسه ای بنام سلطان علاو الدین غوری وجود دارد علاوه الدین غوری را جهان سوز گفتن چه توجیه دارد با پادشاه غزنی جنگی داشته و پیروز شده کدام جهان را سوختانده ما هم گله ای داریم طی اضافه از پنج سال در حاکمیت حکومت وحدت ملی از کشته ها پشته ساخته شد شهر غزنی چند سال قبل به آتش کشیده شد ما کی را لقب جهان سوز یا آدم کش بدهیم بهتر است در مورد تاریخ دقت شود.

 

اینکه سر بر فلک مینای مینا فام است 
افـتـخـار وطـن غـور مـنـار جــام اسـت


آگاهان تاریخ میدانند که منار جام از حیث عظمت معماری وتزئینات عالی ونوشته های کوفی خود بعد از قطب منار دهلی که دارای ارتفاع 73 متر بوده ودر زمره عجائب هفتگانه جهان محسوب میشود منار بخارا که 65 متر ارتفاع داشته (این هردو منار نیز از شاهکارهای احفاد غوریان است بر علاوه منار جام که خوشبختانه از جمله آثار تاریخی در سطح جهانی ثبت یونسکو نیز گردیده مسجد جامع هرات نیز از جمله افتخارات سلطان غیاث الدین غوری است 

 

استاد خلیلی در وصف این مسجد مبارک چه استادانه نوشته است:
(مسجد جامع هرات، ده ها و صد ها آثار بجا مانده از تاریخ پر افتخار غوری ها است مشروط بر اینکه چشم بینای وجود داشته باشد .

جناب رئیس جمهور مقام ریاست جمهوری خیلی بزرگ است روسای جمهور باید پدر معنوی تمام ملت باشد باور داشته باشید یک تعداد از  جوانان 

 

شیر یخ خور و چاکلیت خور که مورد اعتماد همه جانبه شما اند نمیتوانند همکاران درستی با شما باشند و طوری با شما همکاری کنند که باعث سرافرازی شما و مردم افغانستان گردد.  مهارت زبان های خارجی فهم در کمپیوتر و انترنت یک ضرورت است اما جامعه شناسی درک از اجتماع از همه بزرگتر است تا کشور خود را نشناسیم نه خود را میشناسیم و نه جهان را ضرور است به بعضی از نزدیکان شما کورس افغانستان شناسی دایر شود پشتو، فارسی و زبان های دیگر را یاد بگیرند از همه مهم تر افغانستان شناس باشند. 

احمد سعیدی

احمد سعیدی نویسنده و تحلیلگر امور سیاسی افغانستان می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا