خبر و دیدگاه

وزارت امور خارجه افغانستان را دریابید

 

آغاز تصفیه قومی، زبانی، یکجا با عالمی از عقده گشایی ها وزارت امور خارجه را بطرف نابودی سوق میدهد.

ذات بد نیکو نگردد، چون که بنیادش بد است.

من زیاد آدم های  بی سوادانی را میشناسم که بوی انسانیت میدهند، عاری از تبعیض و تعصب اند، به مردم و وطن شان علاقه و محبت دارند. مسایل قومی، سمتی، تیمی و زبانی در ضمیرشان نمیگنجد. اما تحصیل کرده گان، غرب رفتگان و داکترانی را هم میشناسم که تا هنوز نتوانسته اند،  از چهاردیواری قوم، زبان، سمت و تیم شان فراتر بروند، فراتر فکر کنند و فراتر عمل نمایند. این بدین معناست که ذات بد، قومگرایی، تعصب و فاشیستی مرضی بدیست که متاسفانه با غرب رفتن و تا سطح ماستری و دوکتورا تحصیل کردن نمیتوان آنها را از وجود شخص دور ساخت.

از بدو حکومت اشرف غنی تا هنوز همه ی ما و شما بارها و بارها شاهد تصفیه های قومی، سمتی، تیمی، حزبی، زبانی و مذهبی در وزارتخانه های مختلف، بخصوص وزارت خارجه سفارت ها، بخش های نظامی و ملکی از سوی اشرف غنی و افراد نزدیک به او بوده ایم. مشخصآ اشرف غنی از اواخر سال ۲۰۱۸ و اوایل ۲۰۱۹ میلادی تصفیه ها را در وزارتخانه ها شروع کرده است. سوالی هم خلق می شود که هدف اشرف غنی در سرپرست نگهداشتن وزارتخانه ها چیست؟ 

 

۱- اشرف غنی میداند افرادی را که به عنوان نامزد وزیر معرفی می کند لیاقت و شایستگی این مقام را ندارند از این خاطر احتمال این هم وجود دارد که در پارلمان رای اعتماد را بدست آورده نتوانند پس علاقمند است تا سرپرستی ها ادامه پیدا کند.

۲-  از سوی دیگر اشرف غنی  میداند تا وقتی که اشخاص سرپرست باشند تمام صلاحیتهای اداری و اجرایی به عهده شخص رئیس جمهور است. یعنی شخص سرپرست در یک وزارت فقط نمایشی است تمام صلاحیت ها بدست رئیس جمهور است هرچه بخواهد انجام میدهد.

 

اشرف غنی در حال حاضر با نصب کردن عمدی سرپرستان در وزارتخانه ها و ایجاد ادارات موازی در چوکات ارگ در مجموع،  تمامی صلاحیتهای اداری و اجرایی را به عهده شخص خود گرفته است؛ و خود را به منزله یک پادشاه دیکتاتور و خودکامه رسانده است وی بدون گروه باجه ها که تعداد شان انگشت شمار است به هیچکس دیگری اعتماد ندارد؛ و این مسئله وی را از مردم جدا ساخته وقتی رهبری در یک کشور مورد تنفر اکثریت قاطع مردم قرار بگیرد دست به دیکتاتوری می زند و بزور خود را بر مردم تحمیل میکند این است وضعیت آقای غنی در افغاستان؛ در حالیکه آمریکا، پا کستان و طالبان در دوحه بر سرنوشت افغانستان تصمیم میگیرند اما غنی با حرکات ناشیانه تباری، فاشیستی و انحصار قدرت حکومت خود را بیشتر از پیش در بین مردم منزوی تر می سازد.

و اما در مورد تصفیه سازی اشرف غنی و تیم فاشیست او در وزارت امور خارجه چند نکته قابل ذکر است، مردم افغانستان و پارلمان کشور و همه آگاهان سیاسی باید در جریان باشند که اشرف غنی و تیم فاسد آن تصمیم دارند تا کادرهای مسلکی و تحصیلکرده وزارت امور خارجه را با بهانه های مختلف سبکدوش نمایند. بیشتری کارمندانی که ممکن است بزودی با بهانه ها و امتحانات دروغین برکنار شوند سند دوکتورا، ماستری و لیسانس دارند؛ اما افرادی که به دستور غنی قرار است امتحان بگیرند اکثر شان حتی سند لیسانس ندارند چه رسد به سند دوکتورا و ماستری بگونه مثال کارمند وزارت امور خارجه در قدم اول باید به یکی از کورس های انگلیسی که قبلاً معین شده برود امتحان زبان انگلیسی بدهد بعد از سپری شدن امتحان آقای اجمل احمدی سرپرست وزارت تجارت کامیابی و ناکامی این شخص را تائید نماید امتحان بخش اقتصاد را باید خانم ناهید ایثار معین وزارت امور خارجه اخذ نماید امتحان نویسنده گی و اندیشه های فرهنگی مربوط به آقای شاه حسین مرتضوی است امتحان روابط بین المللی را آقای هارون چخانسوری به عهده دارد. این است نمونه ی از عدالت عمری اشرف غنی احمدزی.

شما خوب نگاه کنید، هارون چخانسوری در روز اول ماموریت خود در وزارت خارجه خواهر خود را بنام هیله  در وزارت خارجه مقرر کرده است. 

مردم افغانستان این را باید بدانند که یکی از دشمنان اصلی صلح، ثبات، توسعه و ترقی افغانستان همین رهبران فاشیست و قومگرا میباشد، اینها هرگز  کلی، سرتاسری و عمومی نمی اندیشند به دستور بیگانگان کمر بسته اند تا ارزش ها و معیار های همکاری و همگرایی را از افغانستان برای همیشه محو و نابود کنند.

 

 

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. 27th january 2020
    agha-ye mohamed shoyeb samir shama pore dorost nabeshte yed, ama chand sal pish ke ser-parast jamayaet islami agha salahudin rabani hanoz dastan (wazir) ne shode bod , baa ashraf ghani ahmad-zai-ye jasos wa deger kas haa-ye na-dorandish be paziroftand ke hame merdom keshwer khorasan afghan=poshto and , der shenas-name wa gozer-name hame afghan=poshto mi nawesand , chonke jamayaet islami estade-gi robero ashraf ghani jasos ne kerd . ashraf ghani jasos hame shama ra farib dad , wa kenon ke an jasos be-aabro (bi-shakhsayaet) mi khahad 100% hame kar ra be poshto haa be dahad az khab kher-goshi bidar shode yed.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا