خبر و دیدگاه

آيا زنان با عاطفه تر اند ؟ ‎

يك ويديو را از آقاي ظاهر  داعي به من فرستادند كه در مورد اينكه زنان ناقص العقل نيستند صحبت مي كند و مي گويد كه عقل زن و  مرد يكي است و بعضي اوقات زنان از مردان دانشمند تر مي توانند باشند كه اين سخن درست است و علاوه مي كند اما چون خداوند زنان را با عاطفه تر از مردان خلق كرده است عاطفه زياد باعث ميشود كه زنان تصاميم درست نگيرند ؟؟!!
آقاي داعي  از يك طرف مي گويد زنان مي توانند دانشمند تر باشند و از طرف ديگر مي گويد كه عاطفه بالاي شان غلبه ميكند و تصاميم درست نه مي گيرند. عجب ! هم دانشمند باشد و هم تصميم غلط بگيرد. اين خود يك سخن ضد و نقيض است. دانشمند يعني كسي كه به دانش تكيه ميكند. در اسلام كسي كه به دانش قرآن تكيه كند ، زن باشد و يا مرد باشد هرگز اشتباه نه مي كند براي اينكه حق از باطل تفكيك شده است.  اما انسان چون جايزالخطا ء است مي تواند گناه كند. يك تفاوت است ميان اشتباه و گناه. انسان از ناداني گناه مي كند و اما از عدم سنجش دقيق در مسائل اشتباه مي كند
اين گفتار  كه زنان با عاطفه تر اند از ديد قرآن مطلق غلط است . اول اينكه زن و مرد را خداوند از نفس واحد آفريده است . (سوره نساء آيه اول) وقتي زن و مرد را از نفس واحد آفريده است چطور امكان دارد كه يكي كمتر عاطفه داشته باشد و يكي زياد تر ؟؟. عرب قوم پرست براي اينكه زنان را از صحنه سياست و اجتماع به دور سازند همين تبليغات را  به استناد حديث پيامبر ( ص) كه بهشت زير پاي مادران است و چون زن مادر است عاطفه زياد تر دارد و جاي او خانه است ، به راه انداختند و اين طرز انديشه به كشور هاي ما سرايت كرد كه اين مخالف قرآن و يگانگي  راز. خلقت انسان  و توحيد است.  قرآن زن و مرد  را در موارد مختلف يكجا خطاب مي كند . مؤمنين و مؤمنات .
زنان بعضي اوقات نظر به آيه قرآن مجيد مانند مردان  قسي القلب هستند. در سوره ممتحنه آيه دوازدهم قرآن مي گويد:
معني : اي پيامبر  چون زنان با ايمان نزد تو آيند كه به تو بيعت كنند [به شرط كه ] چيزي را با خدا شريك نسازند، و دزدي نكنند ، و زنا نكنند  و فرزندان خود را نكشند، و بچه هاي حرامزاده اي را كه پس انداخته اند با [بهتان و حيله ]به شوهر  نبندند و در كار نيك از تو نافرماني نكنند ، با آنان بيعت كن.
در آيه بالا مي بينيم كه زنان مانند مردان زنا مي كنند، گناه مي كنند، دزدي ميكنند و حتي اولاد خود را مي كشند پس اينكه زنان با عاطفه تر است قرآن رد مي كند.
زن همان مسوليت را در مقابل خداوند،  جامعه و خانواده دارد كه مرد دارد. . طور مثال اولين دانشگاه در اسلام به تشبث يك زن در تونس بنا شد. يا منبر مسجد در زمان حيات پيامبر ( ص) به پيشنهاد يك زن  به وجود آمد . در حريم خانواده ، قرآن در سوره بقره مي گويد كه زن لباس مرد است و مرد لباس زن است . اين آيه مي رساند كه نه تنها كه زن و مرد مكمل همديگر هستند در خانواده مسوليت مشترك دارند و همچنان  در همه گناه و ثواب  مي توانند شريك  باشند . يگانه تفاوت در مغز  وجود دارد و آن اين است كه مغز زن از نگاه حجم كمي خورد تر است . در آيه آمده است كه مردان يك درجه بلند تر اند . تفاسير غلط ،  درجه را چنين تعبير كرده اند كه يعني مردان در همه امور بلند تر اند و زياد تر براي اينكه نفقه ميدهند .  در حاليكه زن هم مي تواند نفقه آورنده باشد . زمانيكه كمونيستان مردان بيگناه كشور را راه زندان و مرگ كردند ، زنان با شهامت افغانستان همه نفقه آورنده شدند. گل سخن درين است كه مفسرين فراموش كردند كه “درجه” يك انگاشت رياضي است نه اقتصادي ومعنوي و اخلاقي و سياسي و غيره .
چون جسم زن براي تكامل كوچك تر است مغز او هم از نگاه حجم خورد تر است . اين به اين معني نيست كه در عقل،  داناني اخلاق و قوه درك و شعور  از مرد ها كمتر است و يا با عاطفه تر است. من شخصا شوهران را مي شناسم كه هزار مرتبه از همسر خود با عاطفه تر اند . عاطفه از نگاه سوسيوسيكولوژي  يعني رابطه جامعه شناسي به روانشناسي مربوط است كه ما چه قسم  كلان شديم . شرايط اقتصادي ، سياسي ، اجتماعي و فرهنگ پوسيده يك انسان را چه زن باشد چه مرد باشد بي عاطفه مي سازد نه اينكه زن از  نگاه خلقت با عاطفه تر خلق شده باشد . يك كودك كه در كودكي با او بد رفتاري شده باشد دختر باشد و يا پسر باشد در كلاني با عقده ها بار مي آيد و عاطفه او را صدمه مي زند.
زن و مرد از نگاه عاطفه هيچ كمي و كمبودي از همديگر ندارد هر دو از نفس واحد خلق شده است و اما اين خانواده و اجتماع و اقتصاد و سياست هاي غير مردمي رويه هاي غير انساني و غير عادلانه است كه روح و روان ما را شكل ميدهد.
جمعه مبارك
٢٨ مي ٢٠٢١

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. اینطور معلوم میشود که داکتر فرید یونس به اصالت حقیقت باور دارد و پیروزی را در حقیقت می بیند. جرئت داکتر صاحب قابل تقدیر می باشد که صادقانه عالمان دینی در اینجا آقای ظاهر داهی را را کمک مینماید تا کاستی های فکری خودرا اصلاح سازد.
    درست خداوند هرچه لطف کرده است به آدم و یا انسان دوپا لطف کرده است. عاطفه را هم خداوند به انسان داده است که شامل زن و مرد می باشد. به این لحاظ دونوع عاطفه نمیتواند وجود داشته باشد که یک آن به مرد و دیگر آن به زن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا