خبر و دیدگاه

جلابه تنها از بانوان نيست

جلابه از مرد و زن است
يكي از أهداف سفر در اسلام كه قرآن مي گويد قل سيروا في الارض يعني به زمين خدا سفر كنيد تنها تفريح و خوشگزارني نيست بلكه درك حقايق است كه خواه مخواه نظر به تجارب أشخاص فرق ميكند. به عبارت ديگر وقتي منحيث يك مسلمان راه سفر مي شويد بايد مفكوره آموختن در ذهن شما باشد .
درين سفر شمال افريقا در مملكت المغرب وقت يافتم تا در مورد جلابه كه بالاپوش معني ميدهد نه حجاب زياد تر تحقيق كنم. در گذشته در باره حقيقت حجاب نوشته بودم و قرآن بانوان را خاطر نشان ميكند كه وقتي بيرون از خانه بيرون مي شوند جلابه خود را بپوشند. قسميكه در عكس كه من گرفته ام جلابه تنها مال زنان نيست چنانچه أكثريت فكر ميكنند. قرآن با اينكه پيام جهاني دارد و اما به زبان عربي و در فرهنگ عرب نازل شده است. جلابه تنها يك لباس عربي است كه يك بالاپوش دراز است و با خود كلاه هم دارد. و اين جلابه هم براي مردان است و هم زنان .  در قرآن قطعا موضوع سر پوشيدن زنان مطرح نشده است و يك حديث داريم كه پيامبر خدا به يك زن  إشاره كرده  و با دست نشان داده كه سرش برهنه است اما اين تفسير است كه از حديث شده است اينكه آن إشاره چه معني ميداده ما نه مي دانيم. قبل ازينكه پيش تر برويم بايد بدانيم كه حضرت ابراهيم عليه السلام با سوْال و شك در ايمان خودش در موضوع ستارگان و مهتاب و آفتاب كه در قرآن اين داستان مشهود است ، بنياد تحقيقات علمي را نهاد. يعني عين اليقين، علم اليقين و حق اليقين
حالا برگرديم به اصل موضوع كه جلابه يك لباس عربي است و تنها مخصوص بانوان نيست بلكه در فرهنگ عرب مردان هم جلابه مي پوشند.  از نگاه علم فيزيولوژي دو عضو بدن زن است كه مي تواند بسيار شهوت انگيز باشد يكي چشم كه قرآن درين مورد يك إشاره دارد كه زنان و مردان مومن بايد مستقيم به همديگر نگاه نكنند و چشمان شانرا پايين اندازند. دوم لب است كه بسيار شهوت انگيز است كه درين مورد قرآن إشاره ندارد و همينكه گفته چشم هاي تانرا پايين اندازيد مي تواند تعبير شود كه به صورت همديگر نگاه نكنيد. اما بطور مشخص قرآن مجيدو حديث پيامبر ( ص) نه چشم را زينت ميداند و نه لب را و قسميكه گفته آمد دو عضو بسيار شهوت انگيز را آزاد گذاشته است.
موي سر در اسلام زينت نيست و از همين سبب است كه در كشور هاي مختلف علما موضوع را گوناگون تفسير كرده اند. در كابل كه ما بزرگ شديم بانوان يك چادر گاچ نازك داشتند و دختران مكتب يك چادر كوتاه بخمل سفيد. مو ها آشكار بود و كسي انتقاد نميكرد. هندي هاي مسلمان چادر نازك دارند و روي شانه هاي شان مي اندازند. ايراني ها چادر نماز دارند كه معادل چادري رنگ آبي است و اما چادري از سوراخ آن بايد بيرون را ديدكه هر دو نه در قرآن است و نه در حديث. عرب ها ي سعودي و خليج حتي نقاب بسته مي كنند و غيره كه همه و همه ساخته و بافته انسانهاست و كسي نه مي تواند بطور دقيق به رويت قرآن و حديث سر پوشيدن زن را ثابت كند و هر چه براي ما آمده است تفاسير و تحليل و تعبير موضوع است. جالب تر اينكه قرآن اول حجاب دل را مطرح ميكند نه حجاب تن را. ميشود يك زن حجاب داشته باشد و اما منافق باشد. درين مورد يك حديث از پيامبر ص داريم كه خداوند به دل هاي شما مي نگرد نه صورت هاي شما و اين حديث براي مردان و زنان است و يك عده زياد مردان حتي كه در راه اسلام كار ميكنند و ريش ندارند به خاطر همين حديث بالا است كه تذكر داديم.
چون جلابه يك كلاه دارد پس اين را چنين تعبير كرده اند كه زنان بايد سر خود را بپوشانند. امروز در خاور ميانه يك عده كثير بانوان جلابه به تن ميكنند و جاي اينكه كلاه آنرا هم به سر كنند يك دستمال را بسته ميكنند. از مطالعه جلابه آشكار ميشود كه حجاب اول در اسلام حجاب دل است نه تن
دوم جلابه براي مردان و زنان است نه تنها زنان .
سوم موي سر زينت نيست زيرا چشم و لب بسيار شهوت انگيز تر است
چهارم حجاب در اسلام يك يونيفورم نيست كه همه زنان مانند چين دوره ماو تيستونگ يك نوع لباس بپوشند. همه موضوعات را كه در كشور هاي اسلامي مختلف مي بينيد ساخته و بافته انسانهاست. اسلام براي مرد و زن لباس با ستر را توصيه ميكند نه برهنگي را. جلابه  كلاه دارد زيرا آفتاب سوزان اين كشور ها مي تواند به گردن و سر صدمه برساند و براي جلوگيري از حرارت آفتاب توصيه شده است نه اينكه موي زن يا مرد زينت باشد .
از شهر فاس ، المغرب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا