خبر و دیدگاه

هـرات در پشت عثـمانـی

شماری از شهروندان ولایت هرات در یک گردهمایی بزرگ در این ولایت، حمایت‌شان را از علی احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب اعلام کردند.
بعد از اینکه خبر ممنوع الخروج بودن وزیر انرژی و آب کشور در رسانه‌های اجتماعی دست به دست شد، موج عظیمی از اعتراض‌ها به وجود آمد.
عده زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی این اقدام رئیس جمهور را غیر منطقی خوانده و عده‌ای این موضوع را تعصب آمیز عنوان می‌کنند.
در پیوند به همین موضوع، با حضور نزدیک به ۱هزار تن از شهروندان ولایت هرات، مراسمی با شعار «حرکتی برای برپایی عدالت و خوش آمد گویی به سعادت» برای حمایت از علی احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب کشور در این ولایت برپا شد.
فرهاد مجیدی، نماینده مردم هرات در پارلمان که در جمع این مردم حضور داشت گفت: برخورد رئیس جمهور در برابر علی احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب کشور یک برخود تعصب آمیز است.
وی این وزیر را شخصی توانمند و با خرد عنوان کرد و افزود که مردم هرات در برابر این عمل ریاست جمهوری خاموش نخواهند ماند و از آقای عثمانی به صورت «قاطعانه» حمایت می‌کنند.
وی یادآور شد که هدف تجمع ما این است که هراتیان می‌خواهند بدانند چرا چنین برخوردی با وزیری که به گفته او صادقانه کار می‌کند صورت گرفته است.
به گفته فرهاد مجیدی، اگر آقای عثمانی از قوم رئیس جمهور می‌بود، امروز ما شاهد چنین برخوردی با وزیر انرژی و آب نبودیم.
او علاوه کرد که وزیر انرژی و آب کشور هیچ گونه دوسیه‌ای ندارد که نشان دهنده این باشد که او فراتر از قانون کاری را انجام داده است.
این نماینده مردم هرات در پارلمان از رئیس جمهور کشور می‌خواهد که اگر سندی مبنی بر خطای آقای عثمانی روی دست دارد، به مردم نشان بدهد.
این واکنش‌ها در حالی صورت می‌گیرد که چند روز پیش علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب کشور برای افتتاح یک پروژه برق هنگامی که قصد سفر به مزارشریف را داشت، پلیس میدان هوایی حامد کرزی در کابل به دستور رئیس جمهور مانع او شد.
نیروهای امنیتی میدان هوایی حتی مانع سفر او به هرات هم شده‌اند.
پس از این رویداد، ارگ با واکنش شدید مردم هرات و طرفداران آقای عثمانی رو به رو شد و این اقدام رئیس جمهور را سخت نکوهش کردند.
در همین حال نجیب‌الله رحمتی، یکی از شهروندان هرات به این باور است که دولت نمی‌خواهد افراد شایسته در این حکومت کار کنند.
به گفته این باشنده هرات، اشرف غنی، قصد دارد، علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب کشور را همانند داوود شاه صبا وزیر پیشین معادن که از هرات بود، مجبور به استعفا کند.
وی افزود که شهروندان هرات این اجازه را به دولت مرکزی نخواهند داد.
حبیب الرحمان پدرام، نماینده مردم در شورای ولایتی هم در همایش امروز، حمایت خود را از علی احمد عثمانی اعلام کرد و گفت: آقای عثمانی نماینده مردم هرات است و هرگونه اهانت به او اهانت به مردم هرات می‌باشد.
بر اساس گزارش‌ها، این اولین باری نیست که علی احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب کشور تحت فشار قرار می گیرد.
پیش از این هم آقای عثمانی به رسانه‌ها گفته بود که به وی اجازه حضور در مراسم افتتاح پروژه تاپی را نداده‌اند.
سخنگوی این وزارت هم به رسانه‌ها گفته است که به تازگی ارگ مکتوبی را به این وزارت فرستاده که در آن آمده تا زمانی ‌که جدول کاری سه ساله بند «مچلغو ولایت پکتیا» تکمیل نشده، مقامات این وزارت حق رفتن به سفرهای خارجی را ندارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا