خانه » خبر و دیدگاه » انتخابات ریاست جمهوری در حمل ۱۳۹۸

انتخابات ریاست جمهوری در حمل ۱۳۹۸

 

در حالیکه دور سوم انتخابات پارلمانی به پایان رسیده متاسفانه بحث وگفت و گوهای مربوط به مکانیزم رای گیری ونتایج انتخابات هنوز در پرده ای از ابهام است. در حالیکه هنوز کمیسیون محترم مستقل انتخابات از چالش های انتخابات پارلمانی فارغ نگردیده با آن هم این کمیسیون میخواهد بزودی تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان را اعلان نماید اگر کمیسیون محترم انتخابات بتواند رای های سفید انتخابات پارلمانی را از رای های سیاه جدا کند امید آن میرود که مردم در انتخابات ریاست جمهوری بطور نسبی به پای صندوق های رای بروند بگو مگو های وجود دارد که آقای اشرف غنی رئیس جمهور فعلی، داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایه، استاد عطا محمد نور والی اسبق بلخ، حکمت خلیل کرزی معین سیاسی قبلی وزارت خارجه، داکتر زلمی رسول، صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه، محمد حنیف اتمر مشاور قبلی شورای امنیت، داکتر انور الحق احدی، محمد عمر داوود زی اگر یاران هم سفر و بانک های رای را دریابند علاقه دارند از جمله کاندیدان ریاست جمهوری باشند.  

در چنین فضایی پر از جدال با در نظرداشت نا امنی ها مداخلات کشور های دور و نزدیک نبود اعتماد ملی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری خیلی پر چالش خواهد بود از سوی دیگر انتخابات پارلمانی که در ۲۸ میزان همین سال برگزار شد.

یک آزمون و تجربه عینی از چالش ها کمی و کاستی ها برای مردم  افغانستان به شمار میرود که ما در برگزاری انتخابات چقدر نا توانی ها داریم، انتخابات سال های قبل ریاست جمهوری و پارلمانی نیز بی دغدغه و مشکل نبوده اند.

ادعاهای مبنی بر تقلب های گسترده را از سوی ناظرین ملی و بین المللی به همراه داشته اند. آنچه که در تقلب و تخطی در انتخابات حال و گذشته دیده شده  هیچ کس نمیتواند نادیده بگیرد باور دارم مساله بازشماری آرای جدا کردن رای های سیاه از سفید خالی از تنش ها و زور آزمایی ها نخواهد بود.

اگر کسی یا کسانی از همین حالا کمر بسته باشند که انتخابات ریاست جمهوری نیز با تقلب همراه باشد باور دارم مردم خاموش نمی نشینند از سوی دیگر با در نظر داشت وضعیت موجود و تجربه تلخ انتخابات پارلمانی باور ندارم در چنین شرایطی توان آن وجود داشته باشد که انتخابات ریاست جمهوری بطور شفاف یا حد اقل نیمه شفاف برگزار شود.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

Copyright © Jawedan.com