خبر و دیدگاه

ما ازجنگ نمیترسیم

چون اضافه تر از چهار دهه میشود که غیر از جنگ و ویرانی حرف دیگری را کمتر شنیدیم و حرف صلح کمتر به گوش ما می رسد تعدادی از ما که سن و سال ما بالای اضافه تر از چهار دهه است و همه فرزندان ما در ادامه جنگ به دنیا آمده اند و با دود و باروت عادت کرده اند.

از سوی دیگر از خارجی ها هم زیاد نمیترسیم چون پدر کلان های ما تجاوز انگلیس را تجربه کرده اند ما تجاوز روسیه را و فرزندان ما تجاوز کشور های غربی را در حال حاضر هر روز تجربه میکنند.

اگر نوشته های تاریخ راست باشد هر متجاوزی که در این سر زمین آمده شکست خورده و بالاخره از این کشور بیرون شده اما متاسفانه نسبت به ادامه جنگ ها ترس من زیادتر از وطن فروشی ها است وطن فروشی های آشکار و پنهان شما به چشم سر می بینید و مشاهده میکنید بعد از مذاکرات سه ماهه در قطر از جمله هیئت های مذاکره کننده تعدادی به کابل بر میگردند و طرف مقابل یعنی طالبان به پاکستان میروند هیئت که به کابل برگشته است گزارش کاری خود را به مسئولین دولت افغانستان ارایه میدارد اما هیئت طالبان گزارش کاری خویش را به پاکستانی ها ارایه میدارند.

چقدر درد آور است من از جنگ نمیترسم اما از نپذیرفتن یک دیگر میترسم ترس من از کسانی است که هیچ احساسی بخاطر وطن ندارند یکی مزدور این و دیگری مزدور آن است من بار بار به چشم سر دیده ام کسانیکه بخاطر رسیدن به قدرت بپای مردم خود می افتادند حالا بر شانه های شان سوار اند.

از سوی دیگر در تاریخ ما را ملت سلحشور در مقابل دشمن نوشته اند اما حالا عده ی تاج و تخت را از پاکستان میخواهند و تعداد دیگری ما از غربی ها

بخاطر برتری جویی های قومی زبانی سمتی لسانی مذهبی چه جفا های را که به حق مردم خود روا نداشته ایم آنچه را که امروز دولتمردان ما انجام میدهند و آنچه را که مخالفین ما یعنی طالبان انجام میدهند کجای آن وابسته به ارزش های دینی و اسلامی است.

عملکرد های موجود ما باور داشته باشید که زیادتر  بخاطر وطن نیست بلکه بخاطر منافع شخصی قومی و زبانی است.

در ظاهر همه لاف از صداقت خدا پرستی و وطن دوستی میزنیم اما در حقیقت از گفتار تا عمل فرسنگ ها فاصله داریم .

احمد سعیدی

احمد سعیدی نویسنده و تحلیلگر امور سیاسی افغانستان می باشد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. استاد بزرګوار سعیدی صیب! شما چرا به اشغال امریکا و ناټو چشم پوشی میکنی. کسی که اشغال وطن، ابادی و ترقی تلقی میکنه و برایش صدها بهانه تراشی میکنه ، ادم چه بګویه. همین اشفال به شما یک جمهوریت مسخره تحفه داد که شما اقایان خودتان حیران استید. موقف و سخنان بانو اول خو بان د جایش.

    جالب این که هر دو داکتر قسم میخوره که ما ریس جمهور هستم، بعد یک معامله میکنه و خوش خندان بدون یک زره شرم حیا پشت مایک میایه و به مردوم سخن داره، یک عده مردوم بی حس چک چک هم میکنه. افسوس و صد بار افسوس. به امید برابری و مساوات، زنده باد حق پرستها خاموش و بی طرف . تشکر استاد محترم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا