خبر و دیدگاه

زلمی خلیزاد؛ معمار نظام قوم‌محور کنونی و دشمن ائتلاف شمال؟

سکوت شبکه‌های اجتماعی در برابر خبر احتمال بازگشت خلیلزاد به صحنه‌ی سیاست افغانستان، مأیوس کننده است.

زیرا چنین پنداشته می‌شود که بسیاری از هموطنان، نقش مهلک و مخرب این آمریکایی افغان‌تبار را در رویدادهای دو دهه‌ی پسین افغانستان، با دقت لازم نه دیده‌اند.

این شخص با اينكه يك آمريكايى تمام عيار  است؛ و مجال آنرا پيدا كرده كه در سطوح بالاىِ سياست آمريكا ايفاىِ وظيفه كند؛ با اينحال، او در قضاياىِ افغانستان همسان آنانى فكر مى‌كند كه با وقاحت تمام در رسانه‌ها ظاهر مى‌شوند.

برخى‌ها مى‌پندارند چون خليل زاد با پاكستان مخالف است، بازگشت او به معناىِ افزايش فشار امريكا بر پاكستان خواهد بود.

اين تحليل از ريشه اشتباه است؛ از نظر خليلزاد، دشمن اصلىِ نظام قوم محوری که او معمار آن است، مردمان شامل جبهه‌ی شمال سابق است.

او علاوه بر تسریع و تشدید پروسه‌ی حذف و به انزوا راندن همانها از محور اقتدار، موضوع مهمِ آشتی میان جناح هایِ هم تبار را، در محور حکومت رییس جمهور غنی رهبرى خواهد كرد.

او خواهد كوشيد كه از شكل گيرى ائتلاف‌ها و اتحاد ها عليه حكومت كنونى جلوگيری كند.

آمريكا در پى آوردن فشار بر پاكستان نيست؛ سخن از چگونگى وارد كردن طالبان در نظام افغانستان است.

با توجه به اين نكات، بازگشت خليل زاد به عنوان نماينده‌ی آمریکا به صحنه‌ی سیاست افغانستان، خبر ناخوشی برای تمام مردم افغانستان، مخصوصاً براى آنانى است كه پيش از اين «جبهه‌ی شمال» خوانده می‌شدند.


از آرشیف: زلمی خلیلزاد، سفیر اسبق آمریکا در افغانستان در ويژه برنامه طلوع نیوز از انتخاب کرزی به عنوان رئیس دولت انتقالی، برگزاری لویه جرگه قانون اساسی، انتقال مسالمت آمیز قدرت،‌ نُخستین انتخابات ریاست جمهوری، برخورد دوگانه پاکستان در برابر افغانستان، کامیابی و ناکامی های سیاست آمریکا در افغانستان سخن گفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا