خبر و دیدگاه

مستطیل تروریستی به محوریت گروه طالبان

 

شبکه القاعده ، شبکه حقانی ،شاخه خراسان گروه داعش و لشکر طیبه چهار شبکه تروریستی با نام های مختلف با مکانیزم رفتاری متعدد و با اهداف نسبتاً مشترک اند که مورد حمایت آی اس آی پاکستان قرار داشته و اخیراً به دستور این سازمان تغییر جهت داده برخلاف گذشته که اهداف سازمان استخباراتی پاکستان و دیگر سازمان های استخباراتی منطقه و جهان را به گونه انفرادی تعقیب می کردند حالا بطور غیر مستقیم زیر پرچم گروه طالبان به منظور تقویت جایگاه این گروه در پروسه صلح و بعد از آن برای دستیابی به اهداف مشترک فعالیت میکنند .

بطور مثال تندروان شبکه حقانی به عنوان بازوی کشنده گروه طالبان که حدوداً ۲۰ درصد از جنگجویان گروه طالبان را تشکیل میدهند و سازمان استخباراتی پاکستان، مدت هاست معتقدند که هیچ دلیلی برای توقف جنگ یا پیگیری صلح وجود ندارد، بناءً از استراتژی تفکری این شبکه معلوم میشود که کار شبکه حقانی در حال حاضر که پروسه صلح در حالت تقویت است ایجاد وحشت و انجام حملات ذهن نشین در افکار عامه است آن هم به گونه ای که اگر تلفات نظامی بیشتر در حملات آنها وجود داشته باشد مسوولیت آنرا گروه طالبان به دوش می گیرند و شبکه حقانی دست داشتن خود را در آن حملات رد میکند و یا همین که گروه طالبان مسوولیت آنرا بدوش گرفتند دیگر هیچ نوع پیام مبنی بر پذیرش و عدم پذیرش مسوولیت آن  به نشر نمیرسد.

شبکه حقانی ها انجام این عملیات ها را با همکاری داعش ، لشکر طیبه و شبکه القاعده به گونه ای که هر یک وظیفه مختص به خود را دارند، انجام میدهند و هر یک مطابق به دستور مرکز واحد تصمیم گیری و با توجه به استراتژی جدید ائتلافی خود مسوولیت انجام آن را بدوش میکشند.

شبکه حقانی در انجام حملات پیچیده مهارت دارند اما به ندرت مسوولیت حمله ای تحت نام خود را به عهده می گیرند در عوض طالبان مسوولیت  تقریباً تمامی حملات که منجر به تلفات نظامی شود را به عهده می گیرند در حالی که شاخه خراسان داعش در این ائتلاف اغلب مسوولیت حملاتی را  بر عهده میگیرد که غیر نظامیان در  آن کشته میشوند.

داعش در این ائتلاف به عنوان سپر برای تندروان طالبان عمل می کند و طالبان با استفاده از این سپر اعمال کثیف خود در زمینه ی مورد هدف قرار دادن غیرنظامیان را به منبع خارجی یا داعشیان نسبت می دهند.

در واقع نمونه های وجود داشته دارد در حملات که همزمان  در شهر ها رخ داده است  شاخه خراسان  داعش مسوولیت حمله به اهداف غیر نظامی و طالبان مسوولیت حمله به نیروها  نهاد های افغانستان را به عهده گرفته اند در حالی که حملات در یک روز انجام پذیرفته است و احتمال وقوع آن از یک آدرس  واحد به مراتب بالاتر است.

بدون تردید چنین ائتلاف بطور روز افزون موجب ایجاد تسهیلات برای رخدادهای درد سر ساز برای دولت افغانستان و ایالات متحده آمریکا است و از طرف دیگر خلاف پیمان صلح ایالات متحده آمریکا و طالبان میباشد.

البته قابل ذکر است نگرانی دیگر وابستگی لشکر طیبه و شبکه القاعده در این ائتلاف است شبکه لشکر طیبه پیش از آن که در عملیات ها بطور مستقیم دست داشته باشد در تسهیل این عملیات ها دست بالا دارد ، این شبکه از لحاظ تجهیزاتی و مالیاتی و آماده سازی افراد برای انجام حملات انتحاری در این ائتلاف کار میکند.

شبکه القاعده نیروی محرک دیگر است که با این شبکه ها و گروه طالبان همکاری های همه جانبه هم از لحاظ مالی ، تجهیزاتی ، آموزشی و برنامه ریزی دارد.

روابط شبکه القاعده کماکان با شبکه حقانی و گروه طالبان  به مانند دهه ۱۹۹۰ است و  بر خلاف توافق که گروه طالبان با ایالات متحده بستند (قطع رابطه با شبکه های تروریستی به شمول القاعده ) دارند عمل میکنند.

اما بر اساس گزارش سازمان ملل متحد در فبروری ۲۰۲۰ رهبران شبکه حقانی ، گروه طالبان و القاعده با هم دیدار های کرده اند تا واحد جدید متشکل از ۲۰۰۰ هزار جنگجوی مسلح با همکاری و تامین مالی القاعده برای دفاع از مواضع گروه طالبان ایجاد کنند.

با وجود توافقنامه آمریکا با طالبان القاعده همچنان قدرتش را با همکاری چند جانبه خود با طالبان افزایش داده و این گروه تروریستی با اتخاذ تصمیم به  جانشینی در پناه طالبان  به طور مؤثر خود را تغییر شکل داده و القاعده را عمیقا وارد صفوف طالبان کرده است.

امروز القاعده در ۱۲ ولایت کشور زیر پرچم طالب اردوگاه دارد و ۶۰۰ مبارز این گروه در صفوف طالبان می جنگند از لحاظ سیاسی نیز القاعده با طالبان همگام شده و گفته میشود در جریان مذاکرات ایالات متحده و طالبان  رهبران گروه طالبان و القاعده دیدار های داشته اند و طالبان رهبران گروه القاعده مرتباً اطمینان داده اند که جایگاه ( روابط تاریخی ) آنها به قوت خود باقی خواهند ماند و مشترکاً به اهداف خود ادامه خواهند داد. مطمیناً این اتحاد های تاکتیکی حاکی از نشانه های خوبی برای توافق صلح با ایالات متحده آمریکا و طالبان نیست آن هم توافق که در آن طالبان به مبارزه علیه این شبکه های تروریستی تعهد سپرده اند.

با توجه به آنچه گفته آمدیم نیم کاسه ای زیر کاسه است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا