خانه » خبر و دیدگاه » تاریخ در حال تکرار است: استاد عطا در نقش جمعه‌اچک؟

تاریخ در حال تکرار است: استاد عطا در نقش جمعه‌اچک؟

مذاکرات عطا محمد نور با رئیس جمهوری با بگومگوهای زیادی همراه بوده است
مذاکرات عطا محمد نور با رئیس جمهوری با بگومگوهای زیادی همراه بوده است

مذاکرات اشرف غنی احمدزی، رئیس حکومت وحدت ملی و عطا محمد نور، والی بلخ که هوادارانش او را بنام “امپراتور شمال” میدانند در این روزها ورد زبان‎های عام و خاص شده است و گزارش‌های دقیق اما تأئید ناشده از امضای معاهده قریب الوقوع بین دو شخص را خبر میدهد که عطا محمد نور امتیازاتی دریافت میکند و اشرف غنی احمدزی از پشتیبانی عطا محمد نور در معادلات قدرت استفاده خواهد کرد.

این نوع مذاکره و معامله که در سیاست افغانستان معمول شده است شباهت‌های زیادی به اشتباهات داکتر نجیب احمدزی، رئیس جمهور حکومت به اصطلاح “کمونیستی” کابل دارد که نجیب در شمال با نادیده گرفتن و دور زدن رهبران برجسته اقوام دیگر کشور انجام داد و بلاخره سبب سقوط نجیب از اریکه قدرت شد.

yama_

رئیس جمهوری غنی و عطا محمد نور در روضه شریف

نجیب به مشوره جناح مخصوص درون حزبی و خاد و شخص سلیمان لایق بدین نتیجه رسیده بود که میتواند سیطره دیکتاتوری خود را توسط قومگرایی و نیروی به اصطلاح “لوی پکتیا” در جنوب و مزار در شمال استحکام ببخشد و بتواند حریفان سیاسی خود را ضعیف بسازد و سبب به حاشیه راندن و کنارزدن آنها شود.

نجیب دگرجنرال جمعه اچک را به حیث رئیس تنظیمیه ولایات شمالی کشور یا “امپراتور گذشته شمال” یازده ولایت مقرر نمود تا بتواند شهید مسعود و جنرال دوستم و نیروهای وفادار به آنها را تضعیف نموده و آنها را مجبور به أطاعت خود سازد که بزرگترین اشتباه تاریخی داکتر نجیب بود.

yama_1

داکتر نجیب الله و دگرجنرال جمعه اچک در روضه شریف

امروز مانند گذشته، مشاوران جناح مخصوص درون حزبی و خاد مانند “اتمر” و لایق داکتر غنی را مشوره میدهند تا (نیروی شمال) احمد ضیا مسعود، عبدالرشید دوستم، عبدالله عبدالله، صلاح الدین، امرالله صالح و نیروهای آنها را دُور بزند و به یقین که این محاسبه نادرست بزرگترین اشتباه تاریخی داکتر غنی و استاد عطا خواهد بود.

منتقدین بدین باور اند که تیم غنی-عطا که هر دو از مربوطات ولایت لوگر اند محل‌گرایی می‌کنند. اگر چه امریکا، پاکستان، جرمنی و خارجی‌ها در بقدرت رسیدن اشرف غنی و عطا محمد نور رول اساسی را بازی کرده اند و زلمی خلیلزاد در معاملات گذشته رول داشته، اما شرایط بسرعت در نوسان و حالت تغییر است و مردم ما در این بازی بزرگ شطرنج آماده بزکشی و حصار کشی باید باشند.

من که شخصآ مسول امنیت داکتر غنی، داکتر عبدالله و استاد عطا در کنفرانس ٢٠١۴ لندن بودم و کارشناسی ارشد در مطالعات امنیت جهانی دارم به حیث یک سرباز کهنه‌کار دوران مقاومت واجب میدانم تا به هردو جناب هشدار بدهم تا عواقب ناسنجیده شده به بحران میانجامد و اگر معامله در کار باشد جداَ باید از آن پرهیز بدارند تا عواقب آن بدوش آنها نباشد و کشور در عمق منجلاب بدبختی غرق نشود.

ملت‌های بزرگ از تاریخ میآموزند و ما باید بیاموزیم تا تراژیدی تلخ تاریخ تکرار نشود. قسمی که دیده میشود تاریخ دارد دوباره در کشور افغانستان تکرار میشود و اینجاست که تراژیدی قدرت و سیاست تکرراٌ در حال شکل‌گیری است که اگر توجه نشود عواقب بسیار خطرناک و جبران ناپذیری را در قبال خواهد داشت.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

Copyright © Jawedan.com