خبر و دیدگاه

سناتوران: حلیـم تنـویر بـازداشت شـود

مجلس سنا از حکومت افغانستان خواست تا حلیم تنویر را به دلیل اظهارات تفرقه‌افگنانه‌اش بازداشت و مورد پیگرد قرار دهد.
فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس در نشست دیروز این مجلس گفت که حلیم تنویر با اظهارات تبعیض‌آمیز بر علیه اقوام افغانستان که همه گل یک باغ هستند، با استفاده از نام یک قوم، تفرقه‌افگنی و شهرت طلبی کرده است.

تفرقه انداز
حلیم تنویز متعصب

آقای مسلم‌یار افزود: «مجلس سنا از حکومت می‌خواهد وقتی که آقای تنویر به افغانستان آمد مورد بازداشت قرارگیرد و یا از طریق پولیس انترپول خواستار بازداشت و انتقال او به افغانستان شود تا به دلیل این اظهاراتش مورد پیگرد قرار گیرد».
به گفتۀ او، آقای تنویر با اظهارات اخیرش آجندای استخبارات بیرونی که همانا تفرقه‌افگنی میان اقوام افغانستان است را عملی کرده است.
او همچنین تاکید کرد که مجلس سنا کتباً از حکومت افغانستان خواهد خواست تا آقای تنویر را بازداشت و جهت محاکمه به نهادهای عدلی و قضایی بسپارد.
محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس نیز گفت: «متاسفانه چنین افرادی که میان اقوام افغانستان پیدا می‌شود که به منظور تفرقه‌افگنی و تنش استخدام شده‌اند؛ اما مساله مهم این‌که این افراد در داخل نظام نیز کار کرده‌اند و افغانستان را در سراشیب سقوط قرار می‌دهند.»
آقای ایزدیار با اشاره به این که اظهارات آقای تنویر غرض آلود است، تاکید کرد که اگر حکومت با چنین افرادی که در گذشته نیز چنین گفتارها و کردارها را مطرح کرده‌اند، برخورد جدی می‌کرد، امروز کسی جرات نمی‌کرد بار دیگر چنین اظهاراتی را مطرح کنند.
گلالی اکبری دیگر عضو مجلس نیز گفت که حلیم تنویر به اقوام افغانستان گستاخی کرده و با این اظهاراتش قصد دارد جنگ قومی را در افغانستان شعله‌ور سازد، در حالی‌که مردم اقوام مختلف افغانستان همواره به چنین دسایسی پاسخ منفی داده‌اند.
حلیم تنویر در یکی از نشست‌های اکادمی علوم که در آلمان برگزار شده، گفته است: «اگر من به قدرت برسم اختلاط اقوام را می‌آورم، دخترهزاره را به بچه پشتون می‌دهم ختمش می‌کنم به خدا اگر بمانم».
او در بخش دیگر از این صحبت‌ها گفته که برای ختم اختلاف قومی در کشور باید رهبران قومی از میان برداشته شوند؛ «محقق و دوستم باید اوطرف شوند تا تساوی به وجود بیاید».
این اظهارات واکنش‌های زیادی را در شبکه‌های اجتماعی به وجود آورده و اکثر کاربران آن را ناشی از تعصب و تفرقه‌افگنانه خوانده‌اند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا