خبر و دیدگاه

پروژه بزرگ آموزش زنان پلیس افغانستان در ترکیه

دویست و پنجاه نفر از زنان افغانستان در آکادمی پلیس سیواس ترکیه مهارت‌های لازم جهت مقابله با جرائم و تامین امنیت در زمینه‌های مختلف برای هموطنان‌شان را آموزش می‌بینند.

پروژه بزرگ آموزش زنان پلیس افغانستان در ترکیه
گذارش دهنده: خلیل سلحشور ، خبرگذاری اناتولی، سیواس
 توافق نامه تاسیس آکادمی پلیس سیواس ترکیه به هدف آموزش پلیس ملی افغانستان میان مقامات دو کشور در 5 مارس 2011 امضا و در 10 می همان سال در روزنامه رسمی ترکیه منتشر شد.

هدف از این طرح پیگیری تحولات جهان در زمینه امنیتی، آموزش ارزش ها و قوانین جهان شمول، حفاظت از حقوق اساسی و آزادی فردی، تامین آرامش و صلح با همکاری سازمان های داخلی و خارجی توسط پلیس زنان و مردان افغان در راستای توسعه جهانی و معاصر پشتیبانی اعلام شده است.

آکادمی پلیس سیواس به تکنیک های مدرن مجهز بوده و با برگزاری دوره ها، سیمینارها، کنفرانس ها و دادن گواهی نامه ها برای پرسنل امنیتی و دانشجویان پلیس، آنها را طی مدت کوتاهی برای خدمت در افغانستان آماده می کند.

در پنجمین دوره چهارماهه این آکادمی، 250 دانشجوی پلیس زن از افغانستان به هدف فراگیری آموزش های حرفه ای حضور دارند. انطباق امور پلیسی، استفاده بی سیم، تاکتیک های دفاعی پلیس، تیراندازی با سلاح های کوچک، کمکهای اولیه، اخلاق و ارزش ها، چالش هایی که افسران پلیس زن ممکن است در محیط کار با آن روبرو شوند، کمک برای قربانیان و آسیب دیدگان، محورهای راهبردی پلیس مردمی، پلیس راهنمای رانندگی، رانندگی امن، تیراندازی درمحیط شبیه سازی در سطح پایه و پیشرفته، مهارت های رایانه، روشهای بازرسی، انجام وظایف در مرکز پلیس، سیستم های امنیتی و تجهیزات٬ بمب و مواد منفجره، مهارت های ارتباطی، حل اختلاف و میانجیگری، رهبری سازمانی، تحقیقات جنایی با مدیریت تمامی فرایند آن، بررسی صحنه جرم و جمع آوری شواهد، بزهکاری نوجوانان، خشونت خانگی، جرایم علیه زنان، تروریسم و اقدامات تروریستی و تکنیک های مداخله پلیس، اصول و قوانین در افغانستان از جمله موضوعات کلیدی هستند که آنها طی این دوره توسط استادان با تجربه ترکیه آموزش می بیننند.

– می خواهم زن تک تیرانداز باشم تا در از تپه ها و کوه‌های کشورم طالبان را شکار کنم

سیما گل یکی از این دانشجویان به خبرنگار آناتولی می گوید:

می خواهم به کشورم خدمت کنم. این شغل را خیلی دوست دارم. تلاش کردم آموزش های خوبی را در افغانستان فرا گیرم، اما به دلیل مشکلاتی که پلیس زن از لحاظ آموزشی دارد خواستم با دیگر همتاهای خود به ترکیه بیایم. اینجا آموزشی که به ما داده می شود ممکن است در هیچ جایی دیگری نباشد.

دولت افغانستان نیز دختران را خیلی تشویق می کند و به ما تمام امکانات که در دست دارند در اختیار ما گذاشته اند. تا قبل از آغاز آموزش در این آکادمی، اسلحه را تنها از دور دیده بودم، اما آلان سلاح های مختلفی را به دست گرفته ام تا تک تیراندازی شوم و از تپه ها و کوه‌های کشورم طالبان را شکار کنم. اکنون خیلی خوش هستیم که لااقل می توانیم از خاک، مال وجان خود دفاع کنیم. می خواهیم در کنار برادران وخواهران پولیسم بایستم و همیشه به سوی جلو بروم.

– تلاش می کنم الگویی برای سایر زنان باشم

فوزیه بیک اوغلو نیز اظهار داشت:

از آنجایی که پلیس مسئول تامین نظم عامه است، در برخی موارد به پلیس زن هم نیاز است، زیرا مداخله پلیس مرد در جامعه سنتی افغانستان مشکل است.آموزشی که اینجا دیده ام واقعا همان چیزی است که نیاز جامعه ماست. خشونت علیه زنان در افغانستان خیلی زیاد است و می خواهم در نخستین گام برای دفاع از حقوق زنان تلاش کنم و الگویی برای سایر زنان کشورم بوده باشم.

حبیبه فرهاد هم بر این باور است که به مانند ترکیه افغانستان نیز به پلیس زن نیاز دارد. از اینکه امکانات شده تا بهترین آموزش را در این آکادمی می بینم خیلی خرسندم. همانگونه که یک مرد می تواند پلیس شود یک زن نیز می تواند پلیس باشد و به جامعه خدمت کند. به امید خدا به کشور بازگشته و در کنار برادران و خواهرانم خدمت خواهم کرد.

– اولین کسی که اجازه داد مادرم بود

راحله حیدری از استان غزنی می گوید پس از تشویق دولت برای جذب زنان در صفوف پلیس ملی، اولین کسی بود که به من اجازه داد مادرم و سپس برادر کوچکم بود. آنها تشویق می کردند که باید یک پلیس خوب باشی تا بتوانی به خانواده ها، جامعه و مردم خود خدمت کنم.

مریم قلندری می خواهد در غزنی مسوولیت جرایم جنایی را بر عهده گیرد. او بیان کرد که مشکلات زیادی در زمینه بازرسی زنان در جامعه افغانستان وجود دارد که ما می توانیم پس از فراگیری آموزش های حرفه ای در ترکیه آنها را رفع کنیم.

نجیبه حیدری هم با ابراز خرسندی از حضور در این دوره از آموزش پلیس زن در سیواس ترکیه می گوید با وجود مشکلات و فشارهای برای عدم حضورم در اینجا از سوی خویشاوندان و نزدیکانم داشتم، اما شوهرم من را تشویق کرد تا برای خدمت به کشورم به عنوان پلیس خوبی در جامعه خدمت کنم. نظم و شیوه تدریس آموزگاران ترک برایم تاثیری به سزایی دارد. آنها همانند خواهران خود با ما رفتار می کنند. هر لحظه هر آنچه که نیاز داریم انجام می دهند و خرسندی مان را نمی توانیم با زبان بیان کنیم.

دنیا فیضی که در فرماندهی پلیس استان نیمروز از دور افتاده ترین مناطق افغانستان به هدف فراگیری آموزش حرفه ای به این آکادمی آمده تمرینی را با دیگر همکلاسی هایش انجام دادند که فرماندهی آن را به دوش داشت. او گفت ما یک خودروی که از هنگام بازرسی می خواست فرار کند را در نتیجه عملیاتی دستگیر و در بازرسی که صورت گرفت یک قیضه سلاح را کشف و ضبط کردیم. این روشی بود که برای اولین بار در اینجا موفقانه عملی کردیم.

– از انواع خشونت علیه زنان در افغانستان جلوگیری خواهیم کرد

مرضیه فرهاد نیز توسط دوستی از اطلاعیه وزارت کشور افغانستان برای جذب پلیس زن آگاه شده است. او درخواستش را ارائه کرده و پس از مدتی با همتایان دیگر راهی ترکیه شده است.

وی می گوید: “با استفاده از آموزش های حرفه ای که در زمینه جلوگیری خشونت های فیزیکی، اقتصادی، زبانی و محدودکننده ارتباطات اجتماعی علیه زنان می توانم این مسئولیت را بر عهده بگیرم. خانواده ام هیچ ممانعتی ایجاد نکرده برعکس خیلی تشویقم کردند”.

قدسیه حمیدی که از استان پنجشیر در این دوره از آموزش شرکت کرده می گوید: “خشونت علیه زنان در افغانستان خیلی زیاد است. برای جلوگیری از آن آموزش های خیلی حرفه ای را می بینیم. می توانیم پس از فراگیری در استانهای مربوط خود رفته و از حقوق آنان دفاع کنیم. خشونت علیه زنان را برداریم”.

– می خواهیم سنت شکنی کنیم

نظیفه در حالی که در بخش مدیریت مقابله با جرایم کابل کار می کرده است، به هدف بالابردن سطح کاری خود به آکادمی پلیس سیواس آمده است. او از تمام بخش های پلیس می خواهد تا در جذب زنان و دختران در صفوف پلیس از هیچ کوششی دریغ نکنند.

به باور وی “مخالفت با رفتن زنان در صفوف پلیس به صورت گسترده وجود دارد. در افغانستان تا حال این فرهنگ جاگزین نشده است که زنان پلیس در کنار مردان کار کنند. مردم افغانستان نیز در این زمینه نظر خوبی ندارند. پلیس بودن زن هم شرم و ننگ محسوب می شود. اما می خواهیم با آموزش های حرفه ای این سنت را بشکنیم”.

گفتنی است آموزش پلیس ملی افغانستان با حمایت ترکیه، ایالات متحدە آمریکا، ناتو و ژاپن صورت می گیرد. آکادمی پلیس سیواس نظر به نیاز و خواسته های دولت افغانستان دو نوع برنامه آموزشی ابتدائی و عالی را دنبال می کند.

این برنامه به صورت مشترک توسط فرماندهی عمومی پلیس ترکیه، وزارت کشور افغانستان و A-NTM سازماندهی و پس از آن توسط کمیتە توسعه مهارت های حرفه ای وزارت کشور افغانستان ارزشیابی می شود.

بر اساس داده های که مدیریت آکادمی پلیس سیواس در اختیار خبرنگار آناتولی گذاشته است، اولین دوره آموزشی نامزدان پلیس ملی افغانستان به تاریخ 14 جولای 2011 آغاز و به تاریخ 13 ژانویه 2012 با فراغت 490 تن پلیس به پایان رسید.

به همین ترتیب دوره دوم نیز در 24 آگوست 2012 آغاز در 15 فوریه 2013 با فراغت 482 پلیس و در دوره سوم میان 3 ژوئن -28 نومبر 2013 تعداد 486 نفر همچنین در چهارمین دوره آموزشی 17 مارس- 30 سپتامبر 2014 تعداد 496 پلیس مرد آموزش های حرفه ای خود را از این آکادمی فراگرفته به وظایف مختلفی در افغانستان توظیف و تعیین شده اند.

همچنین اولین دوره آموزشی پلیس زنان افغان در 6 ژانویه – 25 مارس 2014 تعداد 94 تن آموزش حرفه ای خود را در این آکادمی فرا گرفت که به ترتیب در دوره های 3 نومبر 2014 – 27 فوریه 2015 آموزش حرفه ای تعداد 190 تن پلیس زن افغان به پایان رسید.

در همین حال سومین دوره نیز 28 می – 2 دسامبر 2015 تعداد 389 نامزد پلیس زن، دوره چهارم در تاریخ 18 اوریل 2016 حدود 80 تن از نیروهای واکنش ویژه پلیس افغان آموزش های خود را به پایان رسانده و در مجموع 2833 پس از عزیمت به کشورشان در صفوف پلیس ملی افغانستان پیوسته اند.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا