خبر و دیدگاه

سخنی با موافقان و مخالفان نهضت احیاء خراسان

کابل و قندهار چی آشیانی دی
دا همه واله په نام خراسان دی
چه شاهین خراسانی وی حینی حینی
د باز غوندی توی روغ او ژی پلنی
شادروان خوشحال خان ختک
آیا نهضت احیاء خراسان؛ یک آرمان قومى است یا یک چشم انداز استراتیژیک؟
نهضت بازگشت به خراسان به هیچ وجه یک آرمان قومى نیست، زیرا خراسان نه به حکم تاریخ و نه به اعتبار جغرافیا یک هویت قومى نبوده است.
خراسان؛ هویت جغرافیایى است، که تاریخ درخشان تمدن بعد از اسلام را رقم زده است.
خراسان ؛ یعنى نماد تکثر گرایى، آزادى قانومند تمام ادیان و نگرشهاى فقهى و فکرى ، سرزمین نهضت ترجمه و تعاطى و تضارب تفکر شرق و غرب، جغرافیاى کتابخانه ها و مدارس و علم و فلسفه و کلام و ریاضى و طب و هندسه و نجوم ….
عظمت و عزت تاریخى خراسان مخصوص یک قوم و قبیله نمى باشد، در تاریخ درخشان خراسان تمام اقوام و هویت هاى فرهنگى سهم ارزشمند داشته اند: افغانها ( پشتونها) ، ترک زبانها ( ازبیکها و ترکمن ها ) ، بلوچ ها ، کرد ها، عرب زبانها ، تاجیکها و … تمام شهروندان هفت شهر عشق خراسان در ایجاد تاریخ درخشان و فخرآفرین آن تمدن نقش اساسی و تعیین کننده داشته اند.
احیاء نام خراسان: قدرت ملى را افزایش مى دهد، پایه هاى وحدت و همدلی را تضمین مى نماید، تاریخ حقیقى و واقعى تمام بلاد سرزمین پهناور ما را متبلور مى سازد و نیروى لازم را جهت تحرک براى رسیدن به هدف بلند ما مهیأ مى کند.
بازگشت به خراسان کینه هاى قومى را مى زداید، به توهم فاشیزم نقطه اى پایان مى نهد و به تمام شهروندان کشور اعتماد به نفس و حس غرور مى بخشد.
در هویت خراسان درخشش مکتب امام اعظم ابوحنیفه و قرائت تأمل و تعادل ماتریدیه است که با میراث تمدنى و خرد گراى کهن ما همخوانى دارد.
در احیاء خراسان تجلى تفکر انسانى، اخلاقى و الهى و عرفانی انسان محور نهفته است .
خراسان متعلق به تمام اقوام و شهروندان کشور مى باشد، زمانیکه خراسان مى گوییم؛ از تمام سلاطین و فرمانروایانى یاد مى کنیم که بدون توجه به زادگاه و تعلق شان به قومیت ، زبان و فرهنگ، در تعالى و ترقى این سرزمین زحمت کشیده اند.
تنها راه عبور از این منجلاب سیاه و مثلث برمودا عبور از هویت قومى به هویت تمدنى و گذر به سوى شهروند محورى و عدالت مى باشد.
من از روشنفکران و اهل خرد پشتون سوال مى کنم: که ایا شما تا قاف قیامت مى خواهید یک کشور ضعیف ، فاقد اراده و خاکریز همسایگان شرور و منافق داشته باشیم ؟
اقتدار ما در اتحاد حقیقی و عزم ملى ما نهفته است.
در دیدگاه خراسان؛ ما داراى سرزمین مشترک، زبان تمدنى مشترک، تاریخ مشترک و افتخارات مشترک می باشیم.
ما مى توانیم کشور آباد و قدرتمند ایجاد کنیم ، من این ظرفیت را در نسل جوان کشور مى بینم و این چشم انداز را مشاهده مى کنم .
خراسان تاریخ سرشار از عزت و مملو از عظمت نیاکان تمام اقوام و هویت هاست، افتخار تمام ازبیکها ، ترکمانها ، بلوچها ، پشتونها ، کرد ها، هزاره ها و غیره …
زمانیکه ما به خراسان برگردیم ، همه خراسانى مى شویم و تمام این خرده هویتها؛ عزت و عظمت خود در هویت بزرگ تاریخی خراسان پیدا مى کنند.
نکته‌ی آخر
من از تمام موافقان و مخالفان گفتمان نهضت احیاء خراسان تمنا دارم که در گفتگو روی این گفتمان، همواره؛ عفت کلام، اخلاق، حکمت و فرهنگ تمدنی را مدنظر داشته باشند.
اگر بانویی جوانی از سر خشم یا جهل نسبت به خراسان؛ کلامی تندی گفت، شما به حکم فرهنگ و اخلاق خراسانی چندان بر آشفته نباید گردید که از مزر های حکیمانه‌ی فرهنگ خراسانی عبور کنید؛ که خداوندگار شیراز و پیام آور غزل فرمود:
با دوستان مروت با دشمنان مدارا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا