خبر و دیدگاه

مار توطئه در شمال سربریده شد

 

akbar_nawabi
اکبر نوابی

تلاش حلقات خاص درونی و بیرونی در طرح توطئه از قبل برنامه ریزی شده برای جا خالی کردن گروه های تروریستی در شمال افغانستان ناکام و عقیم ماند. کاربرد مدارا و تعقل در تنش بوجود آمده و جلوگیری از بروز یک غایله در شمال کشور، بار دیگر نفوذ و گسترش هرچه بیشتر گروه های تروریستی چند ملیتی که در حول و حوش شمال خیمه زده اند را به تعویق انداخت.

پاره کردن تصویر ژنرال دوستم بدون شک توطئه ی بود که در آغازین روز های سال نو و میله باستانی نوروز به منظور به آشوب کشیدن ولایت های شمالی کشور طرح ریزی شده بود.

تاریخ افغانستان نشان می دهد که حوزه شمال در مراحل مختلف تاریخ پرتلاطم کشور آبستن حوادث  مهم و سرنوشت سازی بوده است که ثبات و بی ثباتی و حتی استقرار و براندازی بیشترین حکومت ها در کشور از همین ناحیه رقم خورده است. از این رو، شکستن اتحاد و همسویی میان رهبران شمال و ایجاد فتنه و نفاق در این حوزه از اولویت های دشمنان کشور و استخبارات منطقه در رسیدن به اهداف استراتیژیک شان است.

گروه های تروریستی طالبان و داعش از مدت ها به این سو در تلاش بدست آوردن پایگاه های مستحکم در شمال اند تا بتوانند با نزدیک شدن به سرحدات آسیامیانه این منطقه را به آشوب و بی نظمی بکشانند. گروه داعش بی صبرانه انتظار گسترش در شمال کشو را دارد تا بتواند ضرباتی هوایی را که روسیه در سوریه بر این گروه وارد کرده است جبران نماید. آقای عطا محمد «نور» در مصاحبه ای که با روزنامه هشت صبح در این اواخر داشتند از بیعت برخی گروه ها به داعش یاد کرده اند که این مسئله نشان دهنده تلاش داعش برای نفوذ و گسترش این گروه در شمال کشور است.

با این حال، طرح از میان برداشتن و یا درگیر ساختن شخصیت ها و رهبران شمال به ویژه آقایان نور و دوستم در صدر برنامه های استخبارات منطقه قرار دارد. داشتن پایگاه مردمی و نفوذ این دو شخصت در میان اقوام شان سد محکمی است در برابر گروه های دهشت افگن که در رسیدن به اهداف شان در منطقه به هر وسیله ای متوسل می شوند.

هرچند آقای نور و دوستم متعلق به دو جریان سیاسی متفاوت اند که هریک در میان تاجکتباران و ترکتباران کشور حامیان بیشمار خود را دارند؛ اما منافع ملی کشور و منافع استراتیژیک شمال این دو را به هم پیوند محکمی می دهد که شکستن این پیوند برای شمال کشور و مردم آن فاجعه بار است.

تجارب تلخ جنگ ها داخلی دهه هفتاد که نقش مخرب استخبارات منطقه و جهان در آن هویدا است، این آگاهی را میان مردم و رهبران افغانستان بوجود آورده است که حذف و یایین آوردن هرکدام از آنها از قدرت به اعتبار و اقتدار دیگری نخواهد افزود؛ برعکس با حذف و تضعیف یکی ته کشیدن دیگری از قدرت به آسانی میسر خواهد شد.

بنابر این، لغزش در پرتگاه احساسات و اعمال ناسنجیده عواقب ناگواری دارد که جبران آن در شرایط کنونی که مار های افعی و چند سر از چند سو بسوی شمال کشور پرتاب شده اند، کار آسانی نخواهد بود.

در هر حال، سربریدن مار توطئه در شمال پیش از نیش زدن به هدف، روش خردمندانه و مدبرانه ی آقای عطا محمد نور و ژنرال دوستم بود که دفع آن تضمینی شده است برای نظم و ثبات در شمال کشور.

 

 

  

نوشته های مشابه

‫۵ دیدگاه ها

  1. گاو پیر پندانه خواب میبیند . میرویس خان ! دشمنان افغانستان مطمن باشند که هرگز به اآرزو هایشآننخواهند رسید .مردم نه تنها در شمال بلکه در سرتاسر افغانستان این درایت را دارند و به این درک رسیده اند که موجودیت و بقای کشور محبوب شان در اتحاد و همدلی است و هیچگاه به دشمنان وطن اجازه نخواهد داد تا درین اقوام با هم برادر افغان تفرقه افگنی کند . زنده باد پشتون ها ، تاجیک ها ، ازبیک ها ، بلوچ ، وهمه ملیت های ساکن کشور ما افغانستان عزیز و دوست داشتنی .

  2. این او لین واخرین مناقشه بین این دو جریان نه خواهد بود اینده انرا روشن خواهد کر د به یاد داشته باشید به مجرد که امریکا شکست بخورد ویا افغانستان را بحال خود بگذارد باز همان اش وهمان کاسه خواهد بود واین ببرهای کاغذی به کولاب و ترکیه فراری میگردد مرگ به این سایت وطن فروش ومتعصب از امروز به بعد این سایت پلید را نه می بینم

  3. این او لین واخرین مناقشه بین این دو جریان نه خواهد بود اینده انرا روشن خواهد کر د به یاد داشته باشید به مجرد که امریکا شکست بخورد ویا افغانستان را بحال خود بگذارد باز همان اش وهمان کاسه خواهد بود واین ببرهای کاغذی به کولاب و ترکیه فراری میگردد

  4. دشمن فقط از شمال افغانستان هراس دارد و شمال را بالخصوص ولایت بلخ را مانع بزرگ در راه برنامه های استعماری شان میدانند. بهمین دلیل به صد ها نیرنگ و دسایس متوسل میشوند تا ولایت بلخ را نا آرام سازند و ازین طریق تمام شمال افغانستان را درقبضه خود داشته باشند. بنأ”برادران ازبک و تاجک ما بدانند که در تطبیق پلان شوم دشمنان هیچ کدام شان بجز از طالب فایده نمیتوانند ببرند. البته اینکه دشمن با یک عکس پائین و یا بالا کردن بتواند به اهداف خود برسد، نمایندگی از بی عقلی و کمفکری ما خواهد کرد. بالفرض کسی از جانب تاجکها عکس جنرال صاحب دوستم را پائین کرده باشد. ممکن شخصیکه این کار را کرده باشد خاین باشد و یا وابسته به دشمن باشد. پس نباید آنرا جدی گرفت و دل دشمنان را شاد و پلانهای شانرا عملی نمود. عقل را بکار برد و خودرا آلۀ دست دشمنان نباید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا