خبر و دیدگاه

نگذارید قوت های مسلح ما سیاسی و تنظیمی شوند

روز  سه شنبه مورخ 26 ثور 1396 بنا به دعوت آقای طارق شاه بهرامی سرپرست وزارت دفاع ملی به مقر آن وزارت رفته بودم تعدادی دیگری نیز از کارشناسان سیاسی و نظامی  حضور داشتند نخست آقای بهرامی وضعیت جنگ و دفاع مستقلانه قوت های مسلح را در نبرد سرنوشت ساز در نبرد حق علیه باطل همه جانبه به ما معلومات داد بعداً آقای وزیر صمیمانه تقاضا نمود تا مایان هر یک به نوبت دیدگاه خود را جهت بهبود وضعیت در قوای مسلح با وی شریک سازیم از صحبت ها، برده باری، درجه تحصیل  و حوصله مندی آقای بهرامی و آنچه را که صادقانه به ما شریک ساخت دریافتم که آقای طارق شاه بهرامی انتخاب مناسبی است به وزارت دفاع ملی. هم جوان است و هم آب دیده در جبهات جنگ و دفاع دوستان دیگر که از اقشار مختلف نهاد های سیاسی و مدنی نماینده گی میکردند ابراز نظر کردند اما من و جناب جنرال یارمند سابق معین وزارت امور داخله از سیاسی شدن اردوی ملی نسبت به هر چیز دیگری تشویش داشتیم من به این باور بودم که قوت های مسلح بخصوص اردوی ملی ستون فقرات یک نظام است بدون استحکام و پایداری ستون فقرات نه پای حرکت کرده میتواند ونه دست و سر ، به باور من قوت های مسلح بخصوص اردوی ملی بازوان قوی و قدرتمند جمهوری اسلامی افغانستان شمرده می شوند قوت های مسلح  نگهبان سرحدات  راه ها شهرها و روستاها و بالاخره پاسبانان استقلال  امنیت و آرامش ‌بخش به مردمان این سرزمین اند، باید مورد توجه خاص ملت و دولت باشد. باید مسئولین و رهبران افغانستان بدانند و باور داشته باشند که در دنیا آنچه که مورد بهره‌برداری برای قدرتهای بزرگ و سیاستهای مخرب، بیشتر از هر چیز و هر گروهی است، قوای مسلح است. قوای مسلح است که با  بازیهای سیاسی، کودتاها و تغییر حکومتها و رژیمها به دست آنان واقع می‌شود؛ و سودجویان دغل بعضی از افسران و سربازان  را می‌خرند و با دست آنان و توطئه‌های فرماندهان بازی خورده وضعیت را وارونه رقم میزنند و ملتهای مظلوم را تحت سلطه قرار داده و استقلال و آزادی را از کشورها و ملت ها سلب می‌کنند. و اگر فرماندهان پاکدامن متصدی امر باشند، هرگز برای دشمنان کشورها امکان کودتا یا اشغال یک کشور پیش نمی‌آید و یا اگر احیاناً پیش آید، به دست قومندانان متعهد شکسته و ناکام میشود. و در افغانستان نیز که این معجزة عصر به دست فرزندان ملت افغانستان است و در بدل جوی های خون از وطن دفاع مینمایند.

و امروز که جنگ لعنتی و نیابتی به امر و کمک دشمنان سوگند خورده مردم افغانستان با گذشت اضافه تر از یک و نیم دهه در کشور ما ادامه دارد و روزانه ده ها فرزند این سرزمین را به کام مرگ می کشاند باز قوای مسلح پر افتخار ما چه نظامی و چه انتظامی و با نیرو های مردمی  با پشتیبانی بی‌دریغ ملت سر افراز افغانستان  در جبهه‌ها و پشت جبهه‌ها با گذشت هر روز دشمن را سر کوب نموده افتخار می آفریند و از سوی دیگر با گام های استوار خود شرارتها وتوطئه‌های داخلی و خارجی را که به دست عروسکهای وابسته به بیگانه ها سازماندهی می شود به کمک ملت غیرتمند سرکوب مینمایند فرزندان ما در قوت های مسلح شبها بیدارند تا خانواده‌های ما با آرامش استراحت کنند.  مشوره من به فرزندان دلیر و وطن دوست قوای مسلح این است

که ای عزیزان توکل بخدا عشق به وطن و مردم به فداکاری در جبهه‌ها و در سطح کشور به کار ارزشمند خود ادامه ‌دهید، بیدار و هوشیار باشید که بازیگران سیاسی و سیاستمداران حرفه‌ای جا طلب و دستهای مرموز جنایتکاران پشت پرده  لبة تیز سلاح خیانت و جنایتکارشان از هر سو و بیشتر از هر گروه متوجه به شما فرزندان دلیر در قوای مسلح است می‌خواهند از شما سر سپرده گان راه وطن  که با جانفشانی خود با گذشت هر روز دشمن را تار و مار مینماید  بهره‌گیری کرده نظام که با خون های شما پاسبانی می شود به مخاطره افتد شما را بنام این سیاست و آن سیاست بنام این شخص و آن شخص بنام این تنظیم و آن تنظیم بنام این زبان و آن زبان از یکدیگر جدا کرده به دامن باداران خود  بیندازند، و بر زحمات و فداکاریهای شما با حیله‌های سیاسی و ظاهرهای به صورت اسلامی و ملی خط بطلان بکشند. دوستانه بشما فرزندان برومند میگویم همان‌طور که از مقررات نظام موجود ، عدم داخل شدن نظامی ها در احزاب و گروهها و جبهه‌های سیاسی است به آن عمل نمایید؛ و قوای مسلح مطلقاً، چه نظامی و چه ملکی و غیره باید  در هیچ حزب و گروهی سیاسی و تنظیمی وارد نشده و خود را از بازیهای سیاسی دور نگه دارید در آن صورت می‌توانید قدرت نظامی خود را حفظ و از اختلافات درون گروهی مصون باشید. پبشنهاد من به آقای بهرامی سرپرست وزارت دفاع ملی و همه قومندانان این است که افراد تحت فرمان خود را از ورود  در احزاب و تنظیم ها مطلق منع نمایند. چون  افغانستان از همه ملت است و حفظ آن برهمگان و بخصوص وظیفه قوت های مسلح است خدا نا خواسته اگر قوای مسلح، چه قومندانان و طبقات بالا و چه طبقات پایین تر برخلاف مصالح ملی و کشور بخواهند عملی انجام دهند یا در احزاب داخل شوند و از آدرس احزاب و  تنظیم ها اهداف دفاع از وطن را دنبال کنند به باور من بدون تردید اجراات و عملکرد ها در وزارت های سکتور امنیتی به تباهی کشیده خواهد شد.  و روزی خواهد رسید که نظامیان ما در داخل قطعات خویش بخاطر دفاع از سیاست و  تنظیم بجان هم بی افتند.

و من به همة نیروهای مسلح افغانستان مشوره میدهم از ارزش های اسلامی و انسانی با در نظرداشت منافع ملی که یگانه مکتب استقلال و آزادیخواهی است وفاداری استقامت کنید که شما را و کشور و ملت شما را از ننگ وابستگیها و پیوستگیها به قدرتهایی که همه شما را جز برای بردگی خویش نمی‌خواهند و کشور و ملت عزیزتان را عقب مانده و بازار مصرف و زیر بار ننگین ستم‌پذیری نگه می‌دارند نجات ‌دهید، و زندگی انسانی شرافتمندانه را ولو  با مشکلات بر زندگانی ننگین بردگی اجانب ولو با رفاه حیوانی ترجیح دهید؛ یکبار دیگر میخواهم به فرزندان که افتخار خدمت گذاری در قوت های مسلح را دارند بگویم .

که با یاد خدای متعال به سوی خودشناسی و خودکفایی و استقلال، با همه ابعادش به پیش، و بدون تردید امید بخدا و دعای ملت با شما است، شما افتخار خدمت گذاری ملت را دارید از استقلال و آزادی در برابر نیرو های شریر چون کوه استوار و پایدار ایستاده اید . با گذشت چند سال دفاع مستقلانه اردوی ملی با آنچه در ملت عزیز از بیداری و هوشیاری و تعهد و فداکاری و روح مقاومت و صلابت در راه حق می‌بینم و امید آن دارم که به فضل خداوند متعال این معانی انسانی به اعقاب ملت منتقل شود و نسلاً بعد نسل بر آن افزوده گردد.

احمد سعیدی

احمد سعیدی نویسنده و تحلیلگر امور سیاسی افغانستان می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا