خانه » خبر و دیدگاه » ضد انسانی ترین شادمانی بر مصیبت و مرگ بنی آدم

ضد انسانی ترین شادمانی بر مصیبت و مرگ بنی آدم

 

او که فلاکت ویروس مرگبار کرونا را نعمت به اقتصاد امریکا خواند.

 

هموطنان و همنوعان گرامی!

همدردی پر رنج مرا نسبت بیماری اپیدیمیک و پاندیمیک ناشی از شیوع نسل جهش یافته ویروس کرونا که بخش هایی از همنوعان مان در چین و ساحاتی در سایر مناطق جهان را گرفتار کرده و تهدید بالقوه آن؛ تمامی آحاد بشریت کره زمین را متوحش گردانیده است؛ بپذیرید.

واقعیت هولناک و دنیا لرزان این ویروس وخیم و بدخیم و جهش (موتاسیون) و پروسه شیوع بیمار کننده و مرگ آور آن در میان نوع بشر؛ میتواند و باید موضوع مباحث و تتبعات کشافانه بسیاری قرار گیرد و  از جمله برای تحت کنترول در آوردن و ختثی ساختن آن بایستی تمام مساعی دانشمندانه و تکنولوژیک در سراسر عالم بسیج گردد. ولی اینجا مجال اندک است و سخن کوتاه!

تمنا می کنم پیش از هر چیز ویدیو کلیپ این سرود زیبا و بسیار به زیبایی و رسایی اجرا شده را دانلود نموده ببنید و بشنوید:

https://www.youtube.com/watch?v=Hu3UEyvp24c

سرود جاویدانه «بنی آدم» سعدی سخنور بزرگ و از قلل رفیع فرهنگ انسانی مشرق زمین باستانی که توسط گروه هنری خانواده رعنایی اجرا و به بازماندگان تسونامی چند سال قبل جاپان اهدا گردیده و اینک میتواند هدیه برازنده تری باشد برای اسیب دیدگان ویروس مرگبار و بدخیم و هنوز ناشناخته و بیدرمان کرونا.

شاید ناگفته دریافته باشید که انگیزه این پیش درآمد؛ شادمانی آشکار و مستی و پایکوبی نه چندان پنهانکارانه امپریالیست های خون آشام و جهانخوار دشمن توده های بشری است که منجمله توسط  ویلبِر لوییس راس جونیر؛ وزیر اقتصاد دولت کنونی امریکا و یار گرمابه و گلستان دونالد ترامپ؛ با بی حیایی و دیده درایی کم پیشینه ای اظهار گردیده است.

به فشرده خبر تراش خورده و نرم گردانیده شده بی بی سی در مورد دقت فرمایید:

«وزیر بازرگانی آمریکا: ویروس کرونا می‌تواند برای اقتصاد آمریکا مفید باشد

 

ویلبر راس، وزیر بازرگانی آمریکا گفته است شیوع ویروس کشنده کرونا در چین می‌تواند برای اقتصاد آمریکا خوب باشد.

آقای راس در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: “فکر می‌کنم این امر به تسریع بازگشت شغل‌ها به آمریکای شمالی کمک خواهد کرد.”

این اظهارات با انتقادهای شدیدی مواجه شده است. دان بایر، نماینده کنگره آمریکا، اشاره به مزایای تجاری در زمان شیوع این ویروس مرگبار را زیر سئوال برده است.

شماری از اقتصاددانان هم اظهارات آقای راس را زیر سئوال برده‌اند. سیمون باپتیست از واحد اطلاعاتی اکونومیست در سنگاپور هم در مصاحبه با بی‌بی‌سی، اظهارات وزیر بازرگانی آمریکا را “عجیب و غریب” خوانده است.

او می‌گوید: “شرکت‌ها تصمیم‌های جدی و بلندمدت خود را بر اساس شیوع یک بیماری که ممکن است سه تا شش ماه طول بکشد، نمی‌گیرند.”

آقای باپتیست می‌گوید این ویروس جدید ممکن است تاثیر منفی بر اقتصاد آمریکا بگذارد.

“در حقیقت، آمریکا یک بازنده خالص خواهد بود، چون با وجود همه مسایل، چین هنوز هم یک بازار بزرگ برای ایالات متحده است، بنابراین اگر رشد اقتصادی چین به طور قابل توجهی کند شود، این امر می‌تواند تأثیر مهمی روی آمریکا نیز بگذارد.”

https://www.bbc.com/persian/world-51310723 

 

لازم به یادآوری است که نرخ رشد اقتصادی چین در سه‌ ماهه آخر سال گذشته به شش درصد رسیده بود و چنین امری ظرف سه دهه گذشته بی سابقه بوده است.

تاثیرات اقتصادی ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی می‌تواند به مراتب شدیدتر از آن چیزی باشد که ویروس سارس باعث شده بود. در زمانی که شیوع ویروس سارس در هنگ‌کنگ بحران‌ساز شده بود، سهم چین در اقتصاد جهان حدود پنج درصد بود. حال آنکه امروز، سهم چین در اقتصاد جهان به بیش از ۱۶ درصد رسیده است.

از این رو، تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که یک سُرفه مختصر چین برای بیمار کردن اقتصاد کل جهان کفایت می‌کند.

 

با اینهم شاید هیچ کشوری در جهان به اندازه ایالات متحده از شیوع این بیماری حاد در چین که به سرعت جنبه بین المللی پیدا کرده، خوشحال نشده است. پس از مدت‌ها که کاخ سفید احساس می‌کرد اقتصاد چین با سرعتی شگرف در حال سبقت گرفتن از ایالات متحده است، حال گویا ویروس کرونا عطای غیبی به امریکا شده تا نرخ رشد چین را مهار کند. جالب این است که ویروس زمانی هم ظاهر شده که ایالات متحده رونق اقتصادی را تجربه می‌کند و تنها نقطه قوت «دونالد ترامپ» بهبود فضای اقتصادی، تجاری و کسب و کار در این کشور است.

 

سوءظن‌ها نسبت به نقش آمریکا در شیوع کرونا

با اینکه وزیر بازرگانی دولت ترامپ شیوع کرونا را به نفع اقتصاد آمریکا عنوان کرد، می‌توان احتمال داد که ممکن است شیوع این ویروس در نتیجه عملکرد انسانی و براساس یک برنامه‌ ریزی قبلی جنگ بیولوژیک باشد.

اگرچه تاثیرات منفی اقتصاد چین بر اثر کرونا می‌تواند در بلند مدت  بر اقتصاد آمریکا نیز تاثیرگذار باشد، اما در حال حاضر مقامات آمریکایی مزایای کوتاه مدت این بحران در چین را مورد نظر قرار داده‌ اند.

از سوی دیگر این مسئله با بزرگنمایی رسانه‌های آمریکایی و غربی نیز همسو است که آشکارا در تلاش برای بحرانی نشان دادن اوضاع داخلی چین جهت ناامن نشان دادن سرمایه‌گذاری هستند. 

سخن تأویل پذیر مقام کاخ سفید حتی صدای نمایندگان مجلس آمریکا را درآورده است. از نمایندگان دموکرات کنگره، با صراحت شنیده شد که کشته شدن صدها انسان راه مناسبی برای پول درآوردن نیست.

در سه سال گذشته چالش اصلی دولت ترامپ در تدوین سیاست اقتصادی انزواگرایی و جزیره‌ای شدن، بوده است. به جای اینکه  شاهد همگرایی و در هم تنیدگی بیشتر آمریکا در اقتصاد جهانی باشیم، ترامپ هیچ توجهی به موضوع سرایت چالش‌های اقتصادی جهان به درون آمریکا نداشته است.

 

به اعتقاد کارشناسان گویا وزیر تجارت آمریکا نقش جهانی اقتصاد چین را فراموش کرده است. این کشور در دهه اخیر موتور رشد اقتصاد جهان و بزرگ‌ترین تأمین کننده کالا برای دنیا بوده است. هر گونه تنش برای اقتصاد چین می‌تواند به اقتصادهای بزرگ سرایت کند؛ همچنین تنش‌ها به صادرکنندگان بزرگ کالا به چین هم منتقل خواهند شد.

به نظر می‌رسد مقام آمریکایی آسیب‌های این پدیده بر چرخه اعتبارات جهانی و تأثیر آن بر بازار مالی آمریکا و جهان را نادیده گرفته است. وی حتی آثار ناشی از اختلال در توانایی عرضه چینی‌ها برای شرکت‌های بزرگ آمریکایی مانند اپل را بی‌اهمیت می‌داند. راس در حالی از جابجایی سرمایه‌ها از چین به آمریکا سخن می‌گوید که توجهی به بالا رفتن هزینه‌های کار و کارگر در ایالات متحده ندارد که موجب گران تمام شدن کالا می‌شود. مهم‌ترین دلیلی که باعث حرکت سرمایه‌ها از آمریکا به چین، تایلند، ویتنام و دیگر کشورها شده بود دستمزدهای پایین کارگران آنها بود.

 

برخلاف اظهارات وزیر تجارت آمریکا، «جرومی پاول» رئیس فدرال ریزرو آمریکا بر این اعتقاد است که شرایط اقتصاد چین برای جهان بسیار مهم است. هنگامی که سرعت رشد این کشور کم شود همه جهان آن را احساس خواهد کرد. ممکن است آمریکا همچون همسایگان چین تحت تأثیر قرار نگیرد اما واشنگتن مانند پایتخت‌های اروپایی آن را لمس می‌کند.

بنابر تحلیل این مرکز پژوهشی، جای تأسف دارد که این وزیر دولت ترامپ چیز زیادی از جنگ تجاری آمریکا و چین نیاموخته است. برآورد صندوق بین المللی پول از تأثیر جنگ تجاری دو کشور  نشان می‌دهد در شرایطی که ۷۵ درصد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۸ رشد را تجربه کرد، اما ۹۰ درصد اهالی جهان در حال تجربه رکود اقتصادی استند. 

شاید دخالت انسانی در شیوع دادن ویروس کرونا ادامه همان جنگ اقتصادی به گونه دیگر باشد. و شاید علت اطمینان خاطر و اعتماد به نفس وزیر بازرگانی و حاکمان معلوم الحال امریکا هم این باشد که ویروس کرونا در خود امریکا شیوع نخواهد یافت چرا که پاد زهر خنثی کننده آن عندالموقع اکتیف خواهد گشت!؟

یا خود این غایله یک ترفند اشد جنایتکارانه تجارتی و پول در آوردن است و دیر یا زود مانند موارد تجربه شده در گذشته تاریخ؛ دارو ها به مارکیت ها خواهد آمد و کسانی میلیارد ها دالر و پوند و یورو… سود پارو خواهند کرد!

 

هموطنان و همنوعان گرامی!

نفس موضوع ایجاب میکرد تا سر شما را با مباحث هرچند فشرده و تلطیف شده اقتصادی و سیاسی به درد آورم و الا مقصد اساسی طرح این مسأله بود و هست که در دنیایی این چنین؛ جا و مقام آدمیت و انسانیت کجاست؟!

آیا ازدنیای کاپیتالیستی اخصاً از سردمداران امریکا این معانی و مفاهیم؛ تجرید و تبخیر شده است در حدیکه یارای هم ارزی با سکه ها و بانکنوت ها را هم ندارد!؟

آیا در اساس؛ تاریخ حاکمه انگلیس و امریکا و استعمارگران و نو استعمارگران اروپایی؛ دست کم در یک خط درشت و  ردیف متوالی و خونین و پیهم؛ همانا عبارت از “تاریخ جنایت علیه بشریت و آدمیزاد” نیست!؟

ایا کدام دلیل و نشانه و قرینه ای میتوان سراغ کرد؛ که گردانندگان دولت های “سایه و آفتاب” این ممالک؛ آن “تاریخ جنایت علیه بشریت و آدمیزاد” را پشت سر گذاشته و به “پایان” آورده باشند؟؟!!

 تصور می کنم ۷ ملیارد آدم روی زمین؛ تشنه و عطشان یک جواب درین باره اند!

ننگ و نفرین بر اقتصاد ویروس بنیاد!

ننگ و نفرین بر پول عاید از قصابی آدم ها!

۲۶ دیدگاه

 1. Avatar

  آگاهی! آگاهی! آگاهی!
  شهنشایی بی بدیل موشهای منگولیا!
  اشاره به نگاره ی بالا!
  شهنشاه ی موشها!
  موش قِری!
  دانستانیست شش کتاب برای کودکان خراسان!

 2. Avatar

  آته ی تو به آبه ی تو و آچه ی تو می گفت که ما کته فرهنگ استیم. فرهنگ کته: 《 آته: پدر 》.《 آبه: مادر 》.《 آچه: خواهر 》. فرهنگ منگولیایی است. مشنگ فروش بچیم بسیار قیل گرفتی! مگر واژه شناسان را تا هنوز نشناخته ای که حتی واژه گان فیلسوفان را می شناسند. می ترسم که مرض سل نگرید!

 3. Avatar

  《 شهکاری که کاندیدای جایزه ی نوبل می کنم 》. گوی ما خیسته است کون ما را دندان می گیرد!

 4. Avatar

  بیگی دگه شوت شد! ( ⚽️ )

 5. Avatar

  《 ضد انسانی ترین شادمانی بر مصیبت و مرگ بنی آدم . / غلط.》 : 《 نا انسانی ترین شادمانی از بهری مصیبت و مرگ بنی آدم./ درست.》 زمانیکه آدم یک جمله را از انگلیسی ترجمه میکند پس باید فارسی را درست بداند در غیر آن گیر می آید.

 6. Avatar

  کالو بچیم! چطو شد؟ بادار هایت این جنگ را سر زبان پارسی دری تمدید نکردند؟

 7. Avatar

  گویند که چادری پوشیده ای و هیچ از خانه نمی برآیی!

 8. Avatar

  عقل ات را در کار ببنداز! خداوند چه گفته 《 لا تعقلون 》 به کی گفته است.؟ برای فیلسوفان! عقل نداری باز از فلسفه گپ میزنی!

 9. Avatar

  مخلوق پیش پا افتاده! من رنگارنگ سرت راه جوری میکنم! نگاه کن خود را که صدمه نبینی!

 10. Avatar

  بز بچیم! یک هفته خوب فکر کن! و دوباره آثارت را بخوان و من می توانم به هرگونه تو وحشی را تربیه کنم چونکه من یک انسان متمدن استم و تو یک اطرافی و تو از من کرده خود را بهتر می انگاری! در نزاکت و تربیه و زیبا نویسی و سرود سرایی من حسادت ورزیدی! چند پول گرفتی؟ و ماهانه چند در کارت ات واریز می شود از بهری جاسوسی ات! نگاه کن که من ترا چگونه تربیه می کنم! 《 راه جور ترین مردمان کابل 》.

 11. Avatar

  در این جهان هر کس فایده ی کشوری خود را می خواهد نه مانند تو کوس آچه، که مردم خود غرق کنی!

 12. Avatar

  《 ضد انسانی ترین شادمانی بر مصیبت و مرگ بنی آدم 》. در زبان فارسی چینین ساختمان وجود ندارد مگر اینکه از انگلیسی برگردان شده باشد!

 13. Avatar

  هزاره ی کوس مادر! بسیار کون توی هم نکنی چونکه تو وجدان داری و میدانی که تو ناحق چه کار کردی فقط دهنت را بسته میکنی در غیر آن به 《 غوث الدین و خلیفه رازالدین 》 منظورم شش خوراکه است و هم چنان دگران مانند بریالی شارارا زنگ می زنم و می گویم که این قلفک چپات از شما گوسفند ساخته است باز میدانی که آنان با تو چی میکنند؟ جواب: سرت را پس در کوس مادرت داخل می کنند.

 14. Avatar

  تأجور! چطور استی؟ گوسفند استی یا بز؟ خوش کن! من در هر حالت چوپانت استم، مگر یک چیز یادت نرود که ترا چی به سیاست! برو بچیم تبنگ ات بردار و مشنگ ات بفروش. چوپان زدنوکت!

 15. Avatar

  قلفک چپات کهنه کون لاف می زند که من مبارزه ی سیاسی میکنم! 《 سیاسی= جاسوسی 》.

 16. Avatar

  ریس جمهور عربستان همرای جاسوس عربی چی کرد و مردمان بی غیرت مان فرخنده را می کشند و بروی چنین جاسوس خنده می کنند.

 17. Avatar

  این چال های 《 جاسوسی 》 را بر تو کی یاد می دهد که یک کشور امپراتور را بد بگویی و باز مردمان کشور افغانستان را از آن امپراتور بترسانی؟

 18. Avatar

  او یابوی کوس خاندان! باز اگر ازت چیزی پرسیدم! اینبار نگریزی! یک دانشمند همیشه پاسخ دارد.

 19. Avatar

  تغایی! جنگ را از مردان بیاموز! باید روبرو جنگ کنی نه اینکه مانند نامردان از عقب بتازی!

 20. Avatar

  موش قِری! هر گونه مقاله ی فلسفی را که نوشته میکنی و اجازه داری که باز بخاطری تصحیح به فرهنگستان ایران ببری! باز نرت نقد میکنندت. یعنی:《 جای بجای 》.

 21. Avatar

  تو منتظر من بودی و تو بیاور یک مقاله ی فلسفی انگلیسی دگر را ترجمه کن و خود را دانشمند نشان بده برای دگران و بیبین که شوهرت چگونه 《 مغالطه 》 را از کونت می کشد! خوب شد که ترا در این تارنما پیدا کردم تا که دانش ترا تول و ترازو کنم!

 22. Avatar

  هزاره ی کوس مادر هر قوم از خود زبان و فرهنگ جداگانه دارد مانند ازبک، پشتون، و تاجیک و امشالش! زبان مادری تو چیست بگو؟ تو در زبان مادری من سری من حمله کردی به سی سپاره قران امریکا چی و اروپا چی؟ که خداوند هم پشت ات باشد من تو هزاره را در همین سن و سال ۷۴ ساله گی کون می کنم.

 23. Avatar

  تو وحشی کوس مادر در افغانستان پیش معلمان درس خواندی و حتی احترام استادان و معلمان خود را نداری و آثار تو معلوم می شود که همرای همه ی جیکان دشمنی دار ی. خوب هزاره ی وحشی ؟ چیست زبان ات و چیست فرهنگ ات؟

 24. Avatar

  قلفک چپات موشخور! جواب شوهرت را نمی دهی! هفت سال است که من ترا چیزی نگفته ام! بکمنت در همین سن ۷۴ ساله گی؟

 25. Avatar

  یابو! آیا اطمینان داری که تو یک دانشمند استی؟

 26. Avatar

  بز بچیم! آگاهی یی بد نیست! مگر یک کمی پارسی نوشتن را بیاموز چونکه سویه ات بی اندازه پایان است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

Copyright © Jawedan.com