خبر و دیدگاه

“سیاست ناکام جنگ و صلح در افغانستان؛ مسوول‌کیست؟”

اعلامیــــه‌ نشست خبری

شبکه‌ فعالان‌ِجوان برای ‌اصلاح و تغییر

 

شبکه‌ فعالان‌ِجوان برای ‌اصلاح و تغییر به‌ مثابه‌ی سازمان ‌یافته‌ترین و با برنامه‌ترین نهاد جوانان افغانستان به دنبال برنامه‌های پیشین خویش این‌بار نشست خبری را در پیوند به‌رویدادهای اخیر کشور برگزار نموده نکات چندی را منحیث موقف رسمی خویش با رسانه‌ها و ملت شریف افغانستان شریک می‌دارد:

 

  • شبکه‌ فعالان‌ِجوان برای‌اصلاح و تغییر ضمن تسلیت به خانواده‌های شهدای پاک سربازان نیرو‌های دفاعی و امنیتی و غم شریکی با تمامی قربانیان جنگ نا مشروع و حوادث اخیر در افغانستان، همانند گذشته از نیروهای‌ دفاعی و امنیتی کشور با تمام توان حمایت نموده آن‌ها را حافظ حاکمیت کشور، ممثل وحدت‌ملی و پاسداران واقعی مردم افغانستان ‌دانسته و حمایت از این فرزندان حماسه‌آفرین میهن را وجیبه‌ی ملی هر شهروند کشور می‌داند؛
  • شبکه‌ فعالان ‌ِجوان برای‌ اصلاح و تغییر به‌ این‌باور است که ضعف مدیریتی سران حکومت وحدت ملی و مدیران ‌امنیتی باعث وقوع فاجعه‌ها و حوادث اخیر در ولایات: پکتیا، غزنی، قندهار، کابل، غور و… شده‌ است. ضمن کاستی‌های بی شماری دیگر که در سطح حکومت داری وجود دارد؛ ضعف کشفی و استخباراتی، نداشتن درک درست از استراتیژی جنگی، نبود سوق و اداره موثر و عدم استفاده درست و به موقع از قوت‌های دفاعی و امنیتی، نه رسیدن به موقع مهمات جنگی به سربازان، مصروف بودن سران حکومت ‌وحدت ملی در زد و بندهای پیش از وقت انتخاباتی و زر اندوزی برای ابقای خویش، گزینشِ سلیقه‌ای افراد فاسد و ناکار آمد اما وابسته به خودشان در سکتورهای دفاعی، امنیتی و ملکی، به‌شدتِ این حملات افزوده و همه روزه از نیروهای امنیتی و مردم بی‌دفاع کشور قربانی می‌گیرد؛
  • مردم شریف افغانستان در سه سال عمر حکومتداری ناکام و ناکارای حکومت وحدت ملی، نزدیک به یک صد هزار قربانی داده اند. سران بی کفایت حکومت غیرقانونی کنونی باید دست از بازی‌های عوام فریبانه برداشته، ضمن اذعان نمودن ناکامی شان در روند مصالحه و سایر مسایل کلان حکومتداری  و ادعاهای پوچ و نمایشی شان مبنی بر منزوی ساختن دشمن و ادعا و وعده‌های کلان اقتصادی و… به سیاست ناکام و عوام فریبانه شان پایان داده بیشتر ازاین سرنوشت مردم افغانستان را به گرو نگیرند.
  • رهبری شبکه فعالان جوان برای اصلاح و تغییر از ایالات متحده‌ امریکا منحیث حامی دولت و شریک استراتیژیک مردم افغانستان در امر مبارزه با تروریزم، می‌خواهد تا در تعهدات‌شان در قبال افغانستان و در مطابقت با ‌پالیسی جدید خویش صادقانه عمل کنند. ایالات متحده امریکا بر مبنای تعهدات استراتیژیک و پالیسی تازه‌ شان در قبال افغانستان، ضمن تجهیز و آموزش قوت‌های دفاعی و امنیتی موظف به حمایت هوایی و زمینی از سربازان جان به کف افغانستان بوده و اما گزارشاتی وجود دارد که ضمن عدم هماهنگی و حملات خود سرانه هوایی ناتو در رأس امریکا، در مراحل حساس حتا مواد سوختی در اختیار طیاره‌های جنگی افغانستان قرار نمی‌دهند که در این گونه موارد ما خواستار صداقت عمل بیشتر ایالات متحده امریکا و ناتو هستیم. شبکه از ایالات متحده امریکا به عنوان شریک استراتیژیک مردم افغانستان می‌خواهد تا تنها به سیاست جنگی تمرکز نداشته و فشار‌ها مبنی بر گفتگو و مذاکره را برای تامین صلح مورد توجه جدی خویش قرار داده، به تعهدات جهت ختم جنگ صادقانه عمل کنند.
  • شبکه‌ فعالان جوان برای ‌اصلاح و تغییر بر این باور است که همه نابسامانی‌های موجود در کشور را نباید ناشی از مداخلات خارجی‌ها و امثالهم دانست؛ زیرا تا زمانیکه مدیریت سالم و موضع روشن در قبال مصالحه و سایر قضایای ملی در حوزه داخلی وجود نداشته باشد، ما قادر به انجام هیچ کاری در حوزه داخلی و خارجی نخواهیم بود. هر چند حکومت کنونی به دلیل مصروف بودن در دزدی‌های میلیونی، تعیینات سلیقه‌ای و تیمی و ده‌ها موارد غیر قانونی دیگر، نمی‌تواند قادر به بهبود وضعیت کلی مملکت باشد؛
  • توقع رهبری شبکه از اییتلاف‌ها، شوراها، احزاب و سازمان‌های فعال در سیاست کشور این است که اگر حق‌السکوت دریافت نکرده اند، در برابر دهشت، ترور و قتل عام، از خواب غفلت بیدار شده، تا باشد که دیگر شاهد جنایت‌های انجام شده در قندهار، پکتیا، غزنی، کابل، غور و سایر نقاط کشور نباشیم؛
  • شبکه فعالان جوان برای اصلاح و تغییر خطاب به مردم شریف، غیور و ستم‌دیده افغانستان می‌گوید که جنگ نیابتی افغانستان جنگ ناتمام و تحمیلی است. در این جنگ هیچ بیگانه‌ی جز ما افغان‌ها قربانی نمی‌دهند. برای پایان دادن به این جنگ ناخواسته و ناتمام باید مردم افغانستان قاطعانه عمل نموده و راه هر‌گونه مذاکره و تفاهم را با کشورهای دخیل و گروه‌ طالبان درگیر در جنگ افغانستان باز کنند.
  • شبکه باری دیگر خطاب به گروه طالبان می‌گوید که تا کی می‌خواهند مردم افغانستان را به خاک و خون بکشانند و تا چه زمانی به‌عنوان عوامل بیگانه، دست به قتل عام مردم بیگناه می‌زنند؟ آیا زمان آن نرسیده است که دست از کشتار برداشته و در عوض راه صلح و مصالحه در پیش گیرند؟ ما از گروه‌های مخالف مسلح که درگیر جنگ نامشروع هستند می‌خواهیم که با هر میکانیزمی که می‌خواهند وارد روند مصالحه شوند و از جنگ دست بکشند، موضع روشن اتخاذ نموده و بیشتر ازاین به سیاست‌های جنایت کارانه‌ و ضد انسانی شان ادامه ندهند.

 

در پایان با جدیت تمام از حکومت بشدت ضعیف کنونی می‌خواهیم که اگر توان مدیریت جنگ و صلح در کشور را ندارند، به مردم مراجعه کرده و بگذارند که مردم در این خصوص تصمیم بگیرند. همچنان از سایر جریان‌های بیرون حکومتی می‌خواهیم که با گذشت از منفعت‌های فردی، گام‌های عملی را پیرامون شکل‌گیری یک اجماع بزرگ ملی بخاطر حل چالش‌های موجود روی دست گرفته، تا باشد که بیشتر ازین قربانی نشویم.

 

 

۲۹ میزان ۱۳۹۶ برابر با ۲۱ اکتبر ۲۰۱۷

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا