خانه » خبر و دیدگاه » قابل “توجه هومان رایت واچ”

قابل “توجه هومان رایت واچ”

همت فاریابی
drAkbar hemat

داکتر همت فاریابی

دسیسه دیگری در حال تکوین است
“دیدبان حقوق بشر” یا همان “هومان رایت واچ” که از مدت ها قبل استقلالیت خود را از دست داده و به یک بازیچه گودی مانند بدست کشور های زورمند و زورگو تبدیل شده و بجای دفاع از حقوق انسان، مشغول دسیسه و توطئه برعلیه حقوق و آزادی های انسانی میباشد. این سازمان آلوده از خیانت، فساد و رشوت خواری نه تنها بنابر فرمایشات کشور های ظالم و قدرتمند دنیا راپور های ساختگی و مندراوردی برعلیه شخصیت های متمرد از فرمان دولت های ظالم تهیه میکند بلکه هر مآمور آن در برابر رشوت نه چندان کلان در کشور های جهان سوم نیز مورد استفاده قرار میگیرد. بنآ این هیاهوی راه اندازی شده برعلیه جنرال دوستم از سه حالت خارج نیست، یا آمریکا و انگلیس پلان شومی را در سر میپروراند یا فاشیست های دست نشانده آمریکا با خریدن مامورین آلوده و رشوت خوار “هومان رایت واچ” چنین هیاهو را برپا کرده است یا فاشیسم افغانی بار دیگر مغز های گندیده استخبارات آمریکا و انگلیس را با کمک خلیلزاد و پاکستان برعلیه عملیات دوستم در راه سرکوبی متحدین شان در چهره طالبان و داعش تحریک کرده است.
“هومان رایت واچ” آنقدر زبون، گندیده، پوسیده و متعفن شده که درین فضای آلوده و متعفن حتی وظیفه اصلی خود را فراموش کرده که از اجرای آن هر کارمندش ماهانه ده ها هزار دالر معاش میگیرد و حیات ننگین خود را به پیش میبرد. این وظیفه مقدس همان است که از سنگسار کردن ها، سربریدن رخشانه ها، تبسم ها، تیرباران کردن، زنده سوزاندن، غرق کردن های طالبان، القاعده، بوکوحرام، داعش و امثالهم؛ تجاوز جنسی بالای کودکان در کشور های عراق، سوریه، افغانستان، یمن، لیبیا و عربستان سعودی؛ بمباردمان کودکان در افغانستان، سوریه و عراق توسط طیاره های بی ۵۲؛ شکنجه، آزار و اذیت شرم آور و ننگین برای بشریت در زندانهای گوانتانامو جزیره کوبا، زندان ابوغریب عراق و دیگر زندانهای مخفی در عراق، افغانستان، لیبیا و سوریه توسط عساکر امریکائی و انگلیسی، این همه شامل مآموریت هومان رایت واچ میگردد که میباییست صادقانه گزارش تهیه کرده و به سمع جهانیان برساند. متآسفانه در مقابل این همه جنایات غیر عقلانی ایجادگران وحشت و دهشت، “هومان رایت واچ” خاموش نشسته که گویا آب از آب تکان نخورده است ! اما جنرال دوستم که دفتر و معاونیت اول ریاست جمهوری افغانستان و آسوده گی را برای خود حرام نموده و برای حفظ امنیت و نوامیس مردم با هزاران خطر جانی برعلیه گماشتگان آی اس آی، اشرار خون آشام مانند داعش، طالبان و دیگر هم قماش های آنها میرزمد، اما حقوق بشر سازمان پوسیده ملل متحد وجدان خود را رخصت میکند و به خاطر تعمیل نقشه های کثیف زورمندان داخلی و خارجی برعلیه یک شخصیت مردمی که در طول سی و پنج سال جنگ حامی صلح و مدنیت بوده، راپور تهیه میکند، جای بسا شرم و خجالت است.
من به صفت یک شهروند افغانستان هوشدار میدهم که این دسایس شما طوفانی را در افغانستان برپا خواهد کرد که به گفته ما مردم افغانستان (سگ صاحب خود را نشناسد!)
اگر این نوشته من بدست “هومان رایت واچ” مانند سال ۲۰۰۳ قرار بگیرد، بدانند که من این پیام خود را نه از نام کسی ونه به دفاع از کسی نوشتم بلکه به صفت یک شخص مستقل آگاه حقوق بین الدول وظیفه ایمانی و وجدانی خود دانستم تا خیانت ها، خودسری ها و عملکرد های خلاف اصول و موازین و حتی غیر اخلاقی ایشان را بررسی و نقد کنم.
همانطوریکه گزارش مملو از تخطی ۱۲۰ صفحه ئی سال ۲۰۰۳ شما را بررسی و حقوقآ محکوم کرده بودم و حالا نیز حاضر هستم از هر کلمه این پیامم حقوقآ دفاع و خیانت های شما را آشکار سازم، اگر شما باورمند در نقد هستید و الی شما زور آور هستید و از زور خود کار بگیرید. در برابر عدالت و حقیقت هیچ ارزشی حیف نیست.

۵ دیدگاه

 1. آغای قادر, این تبصره شما با مقاله داکتر صاحب همت چی ربطی دارد ؟ اول مضمون را ذخوان و بعد نظر بدهی خوب میشه

 2. اینکه برادران ترک تبار ما زیر رهبری دوستم از اردوغان دکتاتور با براه انداختن مظاهرات پشتیبانی کردند، مرا حیران ساخت و اعتبار دوستم را در نزدم به صفر تقرب داد. امل اینکه ما هرکه باشیم افغانستانی هستیم و ما در افغانستان به صد ها مشکل و نارساًی ها روبرو هستیم، پس در اینطور حالت پشتیبانی ازیک دکتاری که به بهانه کودتا تمام رقبای سیاسی و نشرات و مطبوعات را منع مینماید. نباید پشتیبانی کرد. میتوان گفت اردوغان فقط حفیظالله امین ترکیه میباشد. پشتیبانی از شخصی مثل حفیظ الله امین کار عاقلانه ای نخواهد باشد. در حالیکه در مقایسه اگر دقیق شویم میبینیم که حفیظا لله امین نسبت به اردوغان یک در جه بهتری دارد. بخاطر اینکه حفیظا لله امین اخوان نبود ولی اردوغان اخوان میباشد.

 3. agha Ahmadi , agha hamat fariabi loghat fariab ra az an jahat posht naam ash naewshte ast ; taa shenakhte shawad. shama baayed az agha fizulah ham enteghad mi kerdid chon eshan posht naam shan eshaghzai ra naweshte ast

  agha hamat fariabi az dostam defa nekerde ast, eshan neweshte ast ke merdomi ke khod shan noker amrika wa englis and mi khahand be dostam perwande wa dausaye be sazand

  der in shak nist ke hame kas haa wa goroh haa ke der 35 sal der jang and der deron keshwer maa hame jenayet kerde and, ama serkaub yeki beraaye in-ke ham watan haa uzbek am be saparast shawand dorost nist

  man dostan ra nadost-kar mi danam beraye in ke baa mosht dozd wa chaker haa bigane haa yek jaa mi nashinad, shaayed ham mihan haa uzbek am be goyand deger cahre-ye nist

 4. احمدی هستم !

  کس که نام دوکتور را در پیشوند اسم خویش ذکر مینماید با ید از پسوند ذکر منطقه پرهیز نماید چون به پول تمام ملت افغان دوکتور شده نه به پول مردم منطقه !!!!!

 5. ډاکتر صاحب شما به نام وجدان و ایمان چیزی رامشناسید؟ ایا باور دارید که مدافع ظالم نیز شریک ظلم میباشد؟ من از هیومن رایټس واچ دفاع نمیکنم که چرا بر مظالم زورمندان در عراق و سوریه راپور تهیه نکرده. نقطه تعجب آور برایم اینسته که شما بحیث یک داکتر آنقدر در تعصب غرق رفته اید که برای وحشت های دوستم در تلاش توجیه هستید. بروید در ریاست امنیت ملی ولایت جوزجان پرسان کنید که جنګسالار مشهور جنبش بنام عزیر چونټه چرا بندی است؟ بروید از وحشت های کمال قومندان و پاینده قومندان و عبدل چریک در ولایت سرپل پرسان کنید . یک بار به فاریاب بروید و بدون عینک های تعصبی جنبشی ، از حالات مردم پرسان کنید که جنګسالاران جنبشی چه حالت را بر مردم آورده است؟ برای جنګ های روزانه جنبش و جمیعت کدام توجیه دارید که تا به حال به صد ها قربانی ګرفته.
  محترم داکتر صاحب از کدام جنایت این جنایتکاران چشم پوشی میکنید و از کدام جنایت اش دفاع؟ من از طالب دفاع نمیکنم طالب یک ګروه جنایتکار هست و جنبش جنایتکارتر از طالب.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

Copyright © Jawedan.com