Uncategorized

عفو بین‌الملل: برخـورد حکومت افغانستان با زنان مدافع حقوق بشر ظالمانه است

سازمان عفو بین‌الملل روز سه شنبه گفته است که زنان مدافع حقوق بشر در افغانستان با تهدید خشونت مواجه‌اند، اما حکومت افغانستان و جامعه بین‌المللی آنها را بدون حمایت به حال خود رها کرده اند.
در گزارش عفو بین الملل آمده است که زنان فعال و مدافع حقوق بشر نه تنها توسط طالبان، بلکه توسط مقام‌های حکومتی نیز هدف قرار می‌گیرند و با mnandegar-3تهدیدات، آزار جنسی و ترور مواجه اند.
سلیل شتی، دبیرکل سازمان عفو بین الملل گفت: «زنان مدافع حقوق بشر از همه اقشار جامعه شجاعانه برای دست‌آوردهای ۱۴ سال گذشته مبارزه کرده اند و بسیاری زنان حتی جان خود را در این راه از دست داده اند.»
دبیرکل این سازمان حقوق بشری افزوده است: «این ظالمانه است که مقام‌های افغانستان این زنان را تنها گذاشته اند تا از خود دفاع کنند، در حالی که وضعیت آن‌ها خطرناک‌تر از هر زمان دیگری است.»
بعد از سقوط حکومت طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی، غرب میلیاردها دالر را در کشور جنگ‌زده افغانستان مصرف کرد. پیشرفت‌های چشمگیری در عرصه رسانه‌یی، صحت و تعلیم و تربیت به دست آمده است، اما دست‌آوردها در بخش‌های حفاظت از زنان و حقوق بشر و مبارزه با فساد محدود بوده است.
عفو بین الملل گفته است که سرمایه‌گذاری بین‌المللی برای حمایت از زنان افغان اینجا و آنجا و در موارد خاص بوده و بخش زیاد پول‌های کمکی رو به کاهش اند.
هفته گذشته یک اداره ناظر ایالات متحده امریکا گزارشی را نشر کرد که نشان می‌دهد یک برنامه ۴۱۶ میلیون دالری که در ماه نوامبر برای تقویت زنان افغان شروع شده بود، ممکن است منفعت قابل لمسی نداشته باشد.
عفو بین المللی گفته است «نمونه‌های ثابت مقام‌هایی را یافته است که تهدیدها علیه زنان را رد می‌کنند و یا نادیده می‌گیرند.» در اعلامیه این سازمان آمده است: «چند قضیه تحقیق (در پیوند به خشونت علیه زنان) انجام یافته اند، در حالی که پیگیری و محکومیت حتی کمتر از آن است.»
به گزارش این سازمان حقوق بشری، «در بسیاری موارد زنان مدافع حقوق بشر که از خشونت‌ها و یا حملات (به پولیس) گزارش داده اند، در مخاطره بیشتر قرار داده شده و با بدنام سازی و تهدیدها مواجه شده اند، صرفاً به این دلیل که زبان باز کرده اند.»
عفو بین الملل گفته است که در زندگی عامه هیچ زنی به شمول فعالان حقوق بشر، سیاستمداران، قانونگذاران، خبرنگاران و معلمان مصون نیستند. «حتی زنان شامل در نیروی پولیس نیز با تهدید مواجه اند، جایی که آزارهای جنسی و قلدری رایج است و تقریباً همیشه مورد مجازات قرار نمی‌گیرد.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا