جاودان: خبر، تحلیل و دیدگاه | Jawedan: News, Analysis and Opinions

Wed04012015

Last update06:42:45

Back اخبار و گزارش‌ها جبهه ملی: كرزي با طالبان و حزب اسلامي ايتلاف مي‌كند

جبهه ملی: كرزي با طالبان و حزب اسلامي ايتلاف مي‌كند

  • PDF

jabhe meli 4membersجبهه ملی افغانستان می‌گوید که حامد کرزی قصد دارد با بخشی از طالبان و حزب اسلامی ایتلاف سیاسی تشکیل دهد و در انتخابات سال 2014 شرکت کند. کرزی هفته گذشته از ملا عمر خواست تا به افغانستان بیاید و درانتخابات آینده سهم بگیرد.

به گزارش از روزنامه ماندگار، احمد ضیا مسعود، رییس جبهه ملی روز شنبه، در محفلی که از سوی شماری از زنان افغانستان به منظور تقبیح تیرباران نجیبه توسط طالبان در کابل برگزار شده بود، از چنین ایتلافی سخن گفت. او گفت: «همۀ ما می‌دانیم که رییس صاحب جمهور با بخشی از طالبان و بعضی از برادران حزب اسلامی یک حکومت ایتلافی را بسازند که پشت سرشان شاید حکومت پاکستان هم باشد؛ به همین خاطر است عملیات‌هایی که در کنر و نورستان پاکستانی‌ها هر روز بمبارد می‌کنند، حکومت هیچ نوع عکس‌العمل نشان نمی‌دهد».

اما وزارت خارجه افغانستان گفته است در صورتی که حملات راکتی پاکستان قطع نشوند، افغانستان به شورای امنیت سازمان ملل متحد رسما شکایت خواهد کرد.

رییس جبهه ملی تاکید کرد که به دست‌آوردن حمایت پاکستان نباید به قیمت خون مردم افغانستان و تهدید به امنیت ملی این کشور تمام شود.

شاخه حزب اسلامی به رهبری عبدالهادی ارغندیوال روز پنجشنبه با برگزاری یک گردهمایی در خیمه لویه جرگه اعلام کرد که در انتخابات ریاست جمهوری سال 2014 شرکت می‌کند؛ ولی مسوولان این گردهمایی مشخص نکردند که از چه کسی در انتخابات حمایت خواهند کرد.

نگرانی از مداخله حکومت در انتخابات جبهه ملی نگران است که حکومت یک بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری سال 2014 مداخله خواهد کرد.

در حالی که کمیسیون مستقل انتخابات برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال 2014 آمادگی می‌گیرد، جبهه ملی از تقلب گسترده در انتخابات آینده نگران است.

رييس جبهۀ ملي گفت هیچ نشانه‌يی وجود ندارد که نشان دهد حکومت در صدد تقلب در انتخابات نیست: «این بار اگر خدای نخواسته انتخابات طرف بیراهه رفت و تقلب کاری در انتخابات صورت گرفت، آن وقت است که کشور ما به طرف بی‌ثباتی می‌رود. در آن زمان است که دموکراسی در کشور ما برای همیشه ناکام خواهد ماند».

او گفت انتخابات رياست‌جمهوري در سال 2009 و انتخابات پارلماني سال 2010 مملو از تقلب بود. او تاکید کرد که مردم افغانستان نباید بار دیگر شاهد چنین انتخابات‌هایی باشند.

تاکید بر نظام پارلمانی این جبهه سیاسی یک بار دیگر تاکید کرد که نظام ریاستی در افغانستان فساد آور است و تا زمانی که این نظام به پارلمانی تبدیل نشود، حکومت نمی‌تواند خدمات درستی برای مردم عرضه کند.

آقای مسعود گفت رییس جمهور و معاونان او روزانه صدها مکتوب را امضا می‌کنند که به باور او این خود زمینه فساد را فراهم می‌کند.

رییس جبهه ملی تاکید کرد که تنها نظام پارلمانی می‌تواند حکومت حسابده و شفاف را در افغانستان تضمین کند: «بهترین ساختار برای این که بتوانیم وحدت ملی را تمثیل کنیم، ساختار پارلمانی است.

در ساختار پارلمانی همه گروه‌های قومی در پارلمان جمع می‌شوند. ایتلاف‌های بزرگ سیاسی در پارلمان ساخته می‌شوند و آمیزش سیاسی بین اقوام به وجود می‌آید».

رییس جمهور کرزی پیش از این در واکنش به این خواست جبهه ملی گفته است که افغانستان لابراتوار نظام‌های سیاسی نیست.

علاوه بر این، رهبر جبهه ملي از آزادی زندانیان طالبان توسط حکومت افغانستان به شدت انتقاد کرد. او گفت که آقای کرزی نمی‌تواند به دلیل ارتباطی که با طالبان دارد کسانی را که دست شان به خون مردم آلوده هستند، از زندان رها کند.HEADER  

 
#1 کاظم 1391-04-25 09:26
اینرا آدم بخوبی در اجرات آقای کرزی و تیمش دیده میتواند. آقای کرزی پیوسته تلاش ورزیده است تا جزب اسلامی گلب الدین را احیا کند و اوطالبان را برادر خطاب مینماید. در واقعیت امر که ببینی کرزی یکی از مهره های استخبارات پاکستان بنظر میرسد. خدا مردم افغانستان را از شر چنین رئیس جمهور نمک حرام هرچه زود تر رها سازد.
 
 
#2 خیر خواه 1391-04-25 09:59
از شما بیش از این انتظار میرود.تا ثابت نمایید که شما افراد هستید که از متون این جامعه برخاسته اید و نماینده مردم شریف این مرز وبوم هستید .و نگزارید که این وطن یک بار دیگر به دست افراد شوم که دست ایشان به خون مردم ملوث است به اریکه قدرت تکیه بزنند و سرنوشت مردمان بومی این کشور را رقم بزنند. . بنآ چشم امید این مردم درد و عتاب کشیده شما هستید ... ‍‍‍‍‍‍پس از بذل هیچگونه مساعی دریغ ننما یید...موفق با شید........
 
 
#3 tajik 1391-04-26 08:47
ميدانم كه زور بسيار قوي مردمي داريد پس چرا مانند مردم غيور ولسوالي اندر دست به يك قيام عمومي نميزنيد درهرجا طالبي را يافتيد درهمان محل اعدامش كنيد كسانيكه طالب وتروريست ها را جا ميدهند و كمك ميكنند خانه هايشان را آتش زنيد و از همان ولايت اخراجشان كنيد و مانند انتحاري ها و تروريستان با اين ها هم برخورد صورت گيرد اگر مردم خود از خود شان از اولاد شان دفاع نكنند اين دولت خو نتوانست تا از مردم ما از اولاد ما از بزرگان ما دفاع كند يك قيام عمومي در كار است اگر شما هم منتظر دولت نشسته و لق لق ببينيد فردا مانند شهيد احمد خان سمنگاني و ديگر بزرگان اين سرزمين نوبت شما هم ميرسد. يگانه راه و چاره اين انتحاري ها و تروريستان اينست كه درهرجا كه گرفتار ميشوند به دولت تسليم داده نشوند كه دولت رهايشان ميكند و ببينيد كه فعلا هم ممكن ده ها تروريستي كه با واسكت هاي انتحاري گرفتار شده اند درزندان هاي ولايات مهمان هستند و مطمن هستند كه چند روز بعد رها ميشوند شما بايد هم خود انتحاري و تروريست هارا را وهم رهنما و حاميا نش را درمحضر عام اعدام نماييد ديگر كسي جرات پناه دادن وكمك كردن به اين تروريستان را نميكند و تمام منطقه امن ميشود وخود تروريستان هم ديگر اين جرات را نميكنند كه مردم مارا آزادانه به قتل برسانند و100 فيصد متيقن هستم كه شما قدرت اين كار را داريد. وراستي پشت گپ حقوق بشر و... ادارات هم نگرديد زيرا خداوند فرموده بكشيد قسميكه شمارا ميكشند و بالاي شما و اولادتان رحم نميكنند اين يك امر اسلامي و شرعي نيز هست.
 
 
#4 fahim 1391-04-26 22:37
????????? Afghanistan aziz
 
 
#5 سمندر 1391-04-27 11:57
آقای کرزی از ابتدای قدرت خویش با حزب اسلامی قول برادری داده است و از همین جا است که اعضای حزب اسلامی آقای کرزی را حلقه نموده و حرف اول را میزنند. کرزی خواسته است ازین طریق خوش بینی پاکستان را با خود داشته باشد طالبان خو اجیران رسمی اسبخبارات پاکسشان اند
 
 
#6 tajik 1391-04-31 07:51
باز هم رهبرک های ما همان سخنرانی های " پرشور " خود را تکرار کردند که : شهادت عزیزان را تسلیت می گویم ، مرگ از جانب خداست ، قاتلین باید دستگیر شوند ، انتخابات باید شفاف باشد و برویید بامان خدا تا انفجار دیگر و شنیدن همین حرفها بار دیگر !

ما شده ایم کارشناس امور مرده داری و سوگواری و قبر کندن و دسته جمعی به خاک سپردن عزیزان خویش . اوجش ، چند تا شعار می دهیم : مرگ به طالب ، مرگ به پاکستان ، خیر و خلاص . می خوابیم که رسالت ما همین قدر بود که واکنش نشان بدهیم و نشان دادیم !
 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه کردن