خبر و دیدگاه

کارمند سابق سیا: پاکستان خطرناک‌ترین کشور جهان است

یک کارمند سابق دستگاه استخباراتی آمریکا می‌گوید پاکستان خطرناک‌ترین کشور جهان است. این کشور با تهدیدات تروریستی روبه‌رو است، اقتصاد متزلزل و بزرگ‌ترین زرادخانه تسلیحاتی رو به رشد را نیز دارد.

کوین هالبرت، افسر اطلاعاتی ارشد سابق سیا در مطلبی برای سرویس خبری “سیفر بریف” نوشت: پاکستان احتمالا خطرناک‌ترین کشور جهان است چراکه با تهدیدات تروریستی سه‌گانه روبه‌رو است.

وی گفت: پاکستان به خودی خود خطرناک نیست اما با توجه به پتانسیل موجود در آن می‌تواند خطرناک‌ترین کشور برای کل جهان محسوب شود. به این ترتیب آمریکا می‌تواند تعامل بسته و ادامه‌دار با اسلام‌آباد داشته باشد.

کوین هالبرت، افسر اطلاعاتی ارشد سابق سیا

هالبرت که سال 2014 بازنشسته شده، می‌گوید: پاکستان به‌عنوان کشوری با تهدید سه‌گانه تروریسم، اقتصاد متزلزل رو به سقوط و زرادخانه بزرگ در حال رشد، این پتانسیل را دارد که بیش از هر کشور دیگری سناریوهای وحشتناکی برای آمریکا رقم بزند.

وی گفت: چه بخواهید چه نخواهید، پاکستان به یک بانک یا شرکت بزرگ شباهت دارد که به دلیل اثر موجی آن بر اقتصاد کل نمی‌توان اجازه داد سقوط کند. ما به جای اینکه پاکستان را به خطر بیندازیم باید واقعا سطح تعامل خود را با این کشور افزایش دهیم نه کاهش.

هالبرت گفت که بسیاری از خط‌مشی‌ها در پاکستان به نظر در مسیر غلطی است. وی افزود: پاکستان سال‌ها خود را توجیه می‌کرد که حق دارد از شبه‌نظامیان رادیکال برای حمله به هند در جنگ فرسایشی استفاده کند اما حال شرایط امنیتی خود را بسیار پیچیده یافته و با توجه به تفاوت اندک میان گروه‌های رادیکال با مشکل مواجه شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا